14 grudnia 2018

Wiadomości » Wiadomości

Międzynarodowy transport tytoniu niezgłoszony do systemu SENT

Międzynarodowy transport tytoniu niezgłoszony do systemu SENT

Dolnośląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą, którym przewożono z Węgier do Niemiec blisko 8,5 tony suszu tytoniowego, z pominięciem obowiązku zgłoszenia w ramach systemu monitorowania drogowego przewozu towarów.

Pojazd ten został zatrzymany przez inspektorów WITD we Wrocławiu w sobotę (18 listopada 2017 r.) ok. godz. 9 na 156 km autostrady A4. W toku czynności kontrolnych ustalono, że wykonywał międzynarodowy transport drogowy rzeczy – przewóz  suszu tytoniowego grubo mielonego w ilości 8 490 kg netto z Węgier do Niemiec, zapakowanego w kartonach. Każdy ze 106 przewożonych kartonów zawierał ok. 80 kg suszu tytoniowego.


W ramach posiadanych ustawowych kompetencji, inspektorzy ITD stwierdzili, że przewożony towar akcyzowy powinien być objęty procedurą zgłoszenia jego przewozu. Jak się okazało, kontrolowany pojazd nie jechał pod zamknięciem celnym. Miał jedynie założoną plombę firmową. Inspektorzy ITD ustalili, iż przewożony ładunek był transportowany celem sprzedaży i jego przewóz nie został zgłoszony w ramach systemu monitorowania drogowego przewozu towarów - kierowca nie posiadał stosownego numeru referencyjnego.


Za brak numeru referencyjnego inspektorzy ITD nałożyli na kierującego mandat karny w kwocie 5 000 złotych, a także wezwali na miejsce kontroli funkcjonariuszy Krajowej Administracji Skarbowej celem przeprowadzenia dalszych czynności administracyjnych.


Na kontrolowany pojazd założono zamknięcia celne i został on skierowany na wyznaczony przez KAS parking w celu zabezpieczenia naczepy oraz ładunku.


Natomiast na przewoźnika nałożono kaucję w wysokości 20 000 zł za niedokonanie zgłoszenia przewozu towaru do systemu SENT.

źr. GITDPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×