17 października 2018

Wiadomości » Wiadomości

Najbardziej denerwujące zachowania kierowców

Najbardziej denerwujące zachowania kierowców

Niektóre siadające za kierownicą osoby potrafią być na drogach naprawdę bardzo irytujące. Istnieje wiele zachowań, które denerwują nawet tych najłagodniejszych i najcierpliwszych kierowców. Które z nich powtarzają się najczęściej i jednocześnie najbardziej nas irytują? Oto 10 przykładów:


  1. Oślepianie światłami – niektórzy stosują długie, rażące światła, doskonale widząc, że z naprzeciwka zbliża się samochód. Czy to złośliwość czy tylko bezmyślność?

  2. Jazda "na zderzaku" – czyli niezachowanie odpowiedniej odległości pomiędzy pojazdami. W przypadku nagłego hamowania ciężko uniknąć zderzenia. A wystarczyłoby przecież trochę więcej rozwagi.

  3. Zbyt wolna jazda. "Jeżdżę wolno, bo mi wolno" – nawet taka naklejka na tylnej szybie nie usprawiedliwia nadmiernego spowalniania ruchu na drodze. Zupełnie odrębną kwestią jest natomiast spowalnianie ruchu na lewym pasie - na to zachowanie zupełnie brak słów.
  4. Niezdecydowanie i nieporadność. Brak odpowiednio szybkich reakcji na sytuację na drodze oraz ciągłe wahanie co do kolejnych manewrów - to domena tak zwanych "niedzielnych kierowców".

  5. Brak sygnalizowania manewrów – brak kierunkowskazu przy skręcaniu lub zmianie pasa niejednokrotnie sprawił, że podniosło się nam ciśnienie. To nie tylko irytujące, ale przede wszystkim niebezpieczne.

  6. Rozmawianie przez telefon lub pisanie smsów – gdy widzimy kierowcę zainteresowanego swoim telefonem zamiast prowadzeniem auta, irytacja pojawia się błyskawicznie.

  7. Nadużywanie klaksonu – zadaniem klaksonu jest ostrzeganie o niebezpieczeństwie, a nie popędzanie kogoś na skrzyżowaniach lub wyrażanie emocji.

  8. Zajmowanie dwóch miejsc parkingowych – nieudane parkowanie zawsze można poprawić. Niestety nie wszystkim chce się to robić...

  9. Blokowanie wjazdów – np. na prywatną posesję. "Ja tylko na chwilę" nie jest żadnym wytłumaczeniem.

  10. "Sprytne" zagrania, czyli nagła zmiana pasa tuż przed skrzyżowaniem i inne pomysły na wepchniecie się w kolejkę pojazdów.


Tę listę można wydłużyć jeszcze o przynajmniej kilka punktów. Niestety nie wszyscy słyszeli o pojęciu kultury drogowej. Miejmy jednak nadzieję, że podobne zachowania będą coraz rzadsze, a z czasem zupełnie znikną. Przecież kierowców, którzy sami się tak zachowują, także muszą one irytować – warto więc wyjść z założenia "nie rób drugiemu, co tobie niemiłe", a użytkowanie dróg dla wszystkich stanie się znacznie przyjemniejsze.


Hubert Szawaryński HiT Transport

www.hittransport.plPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×