11 grudnia 2018

Wiadomości » Wiadomości

Chciał dowieźć towar na czas...jadąc na karcie szefa

Chciał dowieźć towar na czas...jadąc na karcie szefa

Dolnośląscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciężarówkę przewożącą artykuły spożywcze, której kierowca używał karty kierowcy należącej do swojego szefa.Jazda na magnesie zakończona w rowie

We wtorek 26 grudnia br. inspektorzy z legnickiego oddziału WITD we Wrocławiu patrolowali drogi na terenie powiatu legnickiego i bolesławskiego pod kątem przestrzegania świątecznego zakazu ruchu dla niektórych rodzajów pojazdów ciężarowych.


Na jednej z dróg zatrzymali do kontroli 40-tonowy ciągnik siodłowy z naczepą typu chłodnia, należący do polskiego przedsiębiorcy, który prowadził obywatel Ukrainy. Pojazdem tym przewożono artykuły spożywcze do jednego z centrów logistycznych na terenie powiatu lubińskiego.


Podczas kontroli dokumentów inspektorzy stwierdzili, że realizowany przewóz nie podlegał ustawowym ograniczeniom w ruchu. Jednak analiza pobranych danych z tachografu cyfrowego i karty kierowcy wykazała, iż kilka minut przed zatrzymaniem kierowca, w celu ukrycia swojego rzeczywistego czasu pracy, posługiwał się cudzą kartą kierowcy. Jak się okazało dodatkowa karta należała do przedsiębiorcy wykonującego przewóz. Kierowca ciężarówki tłumaczył inspektorom, że w ten sposób chciał uniknąć ewentualnych kar za naruszenia norm czasu jazdy, przerw i odpoczynku, a także wynikających z konieczności terminowego dostarczania ładunku.


Tego typu nieuczciwe praktyki niekiedy doprowadzają do zaśnięcia kierowcy z powodu przemęczenia i mogą doprowadzić do tragicznego w skutkach wypadku drogowego. Na szczęście tym razem udało się zapobiec takiej sytuacji.


Stwierdzone naruszenia skutkowały wszczęciem postępowania administracyjnego wobec przewoźnika w sprawie nałożenia kary pieniężnej. Natomiast ukraiński kierowca został ukarany mandatem.

jagr./GITDPodaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×