18 lutego 2020

Wiadomości » Wiadomości

Raben - podsumowanie 2017 roku

Raben - podsumowanie 2017 roku

Zwiększenie powierzchni magazynowej pod Poznaniem o 20%, powstanie nowej spółki Raben East, uruchomienie dedykowanego działu badań i rozwoju. A także, przejęcia czterech spółek i gotowość do otwarcia własnej sieci logistycznej w Niemczech, uruchomienie dwóch nowych oddziałów w Rumunii i zakup 20% udziałów we włoskiej spółce Sittam. To tylko niektóre z najważniejszych wydarzeń mijającego roku u lidera polskiej branży TSL.


Branża logistyczna nazywana jest papierkiem lakmusowym gospodarki, często na jej podstawie analitycy szacują kondycję całego rynku. Mijający rok, pomimo licznych zmian i wyzwań, takich jak chociażby niedobór wyspecjalizowanych pracowników czy nowe wymogi unijne, Grupa Raben, jako jeden z największych operatorów logistycznych w Europie może zaliczyć do udanych.


W Grupa Raben od lat stawiamy na innowacje i w bardzo elastyczny sposób podchodzimy do nadchodzących zmian, min. inwestując w ekologiczną flotę i wprowadzając liczne udogodnienia dla swoich pracowników, w tym zwłaszcza kierowców, aby pozyskać i utrzymać tych najlepszych.  Jednocześnie mamy świadomość stale zmieniającego się środowiska i jesteśmy do tych zmian przygotowani.” – mówi Aleksander Kroll, Menedżer operacyjny, Grupa Raben


Raben w Polsce

Najważniejszą inwestycją dla rynku polskiego w 2017 roku była rozbudowa centrum logistycznego pod Poznaniem. Nowa hala nr 10 to innowacyjny magazyn wysokiego składu, o powierzchni 20 500 m², dostosowany do przechowywania 34 000 palet, z wydzieloną powierzchnią 400 m² do obsługi usług dodatkowych VAS oraz 570 m² przeznaczonych na biura. Dzięki niej, dotychczasowa powierzchnia magazynowa Grupy Raben w Gądkach zwiększyła się o ponad 20%. Na początku roku firma otworzyła także nowoczesny magazyn w Gniewomierzu, na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, w podstrefie Legnickie Pole. Obiekt mieści się na powierzchni około 15 000m2.


Spółka Fresh Logistics Polska, specjalizując się w obsłudze produktów świeżych (wymagających temperatury od +2oC do +6oC), obchodziła w mijającym roku 15-lecie swojej działalności. Obecnie firma posiada w Polsce 8 oddziałów. W jej szeregach zatrudnionych jest ponad 600 osób. Dysponuje 44 000 m2 powierzchni magazynowej i 500 środkami transportu. W ostatnim czasie Fresh rozszerzył zakres usług o produkt UltraFresh, dedykowany towarom wymagającym kontrolowanej temperatury w zakresie od 0 do +2 stopni Celsjusza. Była to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie branży mięsnej i rybnej w zakresie outsourcingu usług logistycznych.


Również w odpowiedzi na stałe rosnące zainteresowanie kierunkiem Wschód, Grupa Raben w lipcu postanowiła uruchomić spółkę Raben East sp. z o.o.. Nowy podmiot świadczy usługi międzynarodowego transportu drogowego, w tym regularne połączenia drobnicowe w takich krajach jak Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Gruzja, Irak, Kazachstan, Kirgistan, Mołdawia, Mongolia, Rosja, Tadżykistan, Turkmenistan, Turcja, Ukraina i  Uzbekistan. Spółka działa jako niezależny podmiot, korzystając z dostępnych rozwiązań Grupy w Europie. Siedziba Raben East znajduje się w Robakowie pod Poznaniem, a jej główne lokalizacje to Grodzisk i Gliwice.


Rok 2017, pomimo licznych wyzwań, którym musieliśmy stawić czoła, takim jak nowe wymogi unijne czy chociażby niedobór kierowców, oceniam bardzo pozytywnie. Przede wszystkim, udało nam się zrealizować wiele planów na rynku polskim i niemieckim. – podsumowuje Ewald Raben, CEO Grupy Raben –  W Polsce znacznie powiększyliśmy swoją powierzchnię magazynową. Natomiast Niemcy to największy rynek w Europie, z 80 milionami konsumentów. Chcemy, aby do końca 2018 r. stał się dla nas rynkiem porównywalnej wielkości do rynku polskiego. Dlatego od stycznia uruchamiamy w Niemczech własną, niezależną sieć dystrybucyjną, z ponad trzydziestoma oddziałami. Uważam, że będzie to ogromna wartość dodana dla nie tylko dla wszystkich naszych spółek, ale przede wszystkim dla naszych klientów w całej Europie.


Raben w Niemczech

Rok 2017 był dla Grupy Raben bardzo pracowity na rynku niemieckim. Przebiegał pod znakiem przygotowań do uruchomienia własnej sieci transportowej, zaplanowanego na początek 2018 roku. Spółka nie przestała się rozwijać od 2005 r., kiedy to pojawiła się na rynku niemieckim. Obecnie Raben Germany jest gotowy oferować usługi transportowe na terenie całego kraju z 32 własnych lokalizacji i zatrudnia 3 000 pracowników. W mijającym roku, poza inwestycjami w nowe centra logistyczne, Raben przejął w Niemczech kilka firm, między innymi były to dawne oddziały spółki Rhenus, położonych w Fellbach oraz Weilimdorf, firmy transportowe i logistyczne Exice GmbH i RLZ Baden GmbH w Karlsruhe. A także doszło do przejęcia oddziału SCHMALZ + SCHÖN Logistik Gruppe w Kamen w Nadrenii Północnej-Westfalii oraz udziałów Busse Logistik, z siedzibą w Kassel.


Raben w Europie i nie tylko

2017 rok dla Grupy Raben to także liczne inwestycje w Europie. Między innymi, otwarcie dwóch kolejnych oddziałów w Rumunii, w Sibiu oraz Cluj w Transylwanii. Obecnie Raben Logistics Romania oferuje klientom magazyny tranzytowe o powierzchni 5 400 m² obsługiwanych przez blisko 40 wykwalifikowanych pracowników. Warto podkreślić, że spółka działa na rynku rumuńskim zaledwie od 2016 roku i bardzo dynamicznie się rozwija


Raben przejął także 20% udziałów w spółce Sittam, która jest liderem na włoskim rynku międzynarodowego transportu drobnicowego: drogowego, morskiego i powietrznego. Siedziba spółki i jej centralny magazyn zlokalizowane są w Cornaredo, niedaleko Mediolanu. Zakup ma na calu wzmocnienie partnerstwa miedzy spółkami. Sojusz z firmą Raben jest istotną alternatywą dla zarządu spółki SITTAM, umożliwiającą rozwój europejskiej sieci logistycznej, na wypadek zaistnienia jakichkolwiek nieprzewidzianych zmian w ich własnej sieci transportowej.


Minionego lata Grupa Raben nawiązała współpracę z nowym partnerem strategicznym, operatorem Borusan Lojistik. Poszerzając tym samym portfolio swoich usług o usystematyzowane połączenia drobnicowe pomiędzy Unią Europejską i Turcją. Turecki sojusznik jest liderem z ponad 44-letnim doświadczeniem w rodzimym sektorze logistycznym.


Stawiamy na innowacje

Cyfryzacja i digitalizacja wkraczają obecnie we wszystkie realizowane procesy logistyczne, transportowe i dystrybucyjne. Dlatego właśnie, z myślą o śledzeniu nowych trendów i badaniu możliwości ich wdrożenia w firmie, z początkiem 2017 roku w Grupie Raben powstał dedykowany dział ds. badań i rozwoju, o nazwie Genius Lab. W obszarze zagadnień, którymi w pierwszej kolejności zajął się zespół, znajdują się m.in.: analityka predykcyjna, zagadnienia przetwarzania obrazów, automatyka przemysłowa oraz szeroko pojęta idea stworzenia procesów logistycznych bez konieczności używania dokumentacji papierowej.


Grupa Raben od wielu lat wprowadza innowacyjne rozwiązania w procesach magazynowych i transportowych. Dlatego dziś może pochwalić się faktem, iż flota będącą pod bezpośrednią kontrolą spółek Grupy Raben w Polsce ma współczynnik udziału środków transportu spełniających normę EURO 5 i 6 na poziomie 100%. Z kolei tylko dla silników spełniających wymogi normy EURO 6 wynosi on aż 60% w stosunku do łącznej liczby własnych środków transportu.


Biznes odpowiedzialny społecznie

Prawie 12 000 palet i ponad 7 000 ton przewiezionych charytatywnie w ramach współpracy z Bankami Żywności, prawie 10 000 posadzonych drzew w ramach akcji e-faktura=wyższa kultura, ponad 15 000 dzieci objętych programem edukacyjnym „Transport jest Potrzebny” oraz 13 sesji dialogowych z udziałem 116 interesariuszy. To krótkie podsumowanie działań firmy z zakresu odpowiedzialnego biznesu. Grupa Raben realizuje strategię zaangażowania społecznego, która jest częścią strategii przedsiębiorstwa. Uwzględnia ona potrzeby interesariuszy zgłoszone podczas sesji dialogowych oraz światowe trendy i wyzwania CSR. Kluczowe dla firmy obszary to: społeczności lokalne, środowisko naturalne, edukacja oraz bezpieczeństwo drogowe.Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×