16 lutego 2019

Wiadomości » Wiadomości

Międzynarodowa grupa przemytników ludzi rozbita przez SG

Międzynarodowa grupa przemytników ludzi rozbita przez SG

Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach wspólnie ze służbami z Niemiec, Czech, Słowacji oraz Austrii rozbili międzynarodową grupę przestępczą zajmującą się organizowaniem nielegalnego przerzutu obywateli Iraku, Iranu i Syrii z Turcji do Niemiec.


Łącznie zatrzymano 170 cudzoziemców oraz 10 członków grupy. Na terenie województwa lubuskiego zatrzymano dwóch obywateli Bułgarii oraz dwóch obywateli Turcji - członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec zatrzymanych Sąd Rejonowy w Żarach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztu.


26 marca 2018 r. funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach, wspierani przez funkcjonariuszy z Wydziału Zabezpieczenia Działań NoOSG na terenie miejscowości Łęknica oraz Zielona Góra zatrzymali dwóch obywateli Bułgarii w wieku 42 oraz 50 lat.


Zatrzymanie Bułgarów było jednym z etapów likwidacji zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalnym przerzutem cudzoziemców z Turcji do Niemiec północnym szlakiem bałkańskim. Zatrzymanie członków grupy było możliwe dzięki wielomiesięcznej pracy funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach oraz prokuratorów z Prokuratury Rejonowej w Żarach.


Szlakiem, który biegł z Turcji przez teren Bułgarii, Rumunii, Węgier, Słowacji, Czech lub Polski do Niemiec członkowie zorganizowanej międzynarodowej grupy przestępczej przemycali obywateli Iraku, Iranu i Syrii. Cudzoziemcy do Turcji przedostawali się drogą morską , a następnie w samochodach ciężarowych był im organizowany transport do Niemiec. Za przerzut płacili od 5 do 8 tysięcy Euro. Ustalono, że grupa podczas swojej działalności mogła zorganizować przerzut nawet kilkuset osób.


Polski wątek tej sprawy rozpoczął się we wrześniu 2017r. kiedy 40 cudzoziemców nielegalnie przekroczyło granicę do Niemiec poprzez przygraniczną miejscowość Łęknica. Śledczy ustalili, że cudzoziemcy dostali się na teren Polski w tureckiej ciężarówce. Na podstawie zebranego materiału ustalono, że powyższy przerzut został zorganizowany przez zamieszkujących na terenie Zielonej Góry, Łęknicy oraz Bad Muskau obywateli Bułgarii oraz współpracującego z nimi obywatela Polski. Okazało się również, że działalność przestępcza ma charakter zorganizowany, a osoby w nią zaangażowane tworzą zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze międzynarodowym działającą na terytorium państw leżących na szalu migracyjnym.Rozpracowaniem grupy przestępczej zajmowała się Straż Graniczna oraz służby z Niemiec, Czech Słowacji i Austrii. Całość czynności koordynowana była przez Europol.


Na terenie Czech, Słowacji oraz Austrii zatrzymano transporty, którymi przewożono prawie 100 nielegalnych migrantów. Kolejne uderzenie w grupę miało miejsce w Polsce. Funkcjonariusze z Placówki SG w Tuplicach w nocy z 29 na 30 stycznia 2018 r. zatrzymali 11 cudzoziemców którzy znajdowali się w zaplombowanej części ładunkowej pojazdu. Kierowca 37-letni obywatel Turcji został zatrzymany. Łącznie udało się zatrzymać 170 cudzoziemców, którzy mieli zostać przerzuceni do Niemiec.


Finałem prowadzonych czynności było rozbicie międzynarodowej grupy przestępczej i zatrzymanie na terenie Niemiec,Czech, Austrii, Słowacji oraz Polski 10 członków grupy. Wśród zatrzymanych są obywatele Turcji, Bułgarii oraz jeden Polak.


Sprawę dotyczącą zatrzymanych na terenie województwa lubuskiego dwóch obywateli Bułgarii oraz dwóch obywateli Turcji prowadzą funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Tuplicach pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Żarach. Zatrzymanym obywatelom Bułgarii oraz wcześniej zatrzymanym obywatelom Turcji za działalność w zorganizowanej grupie przestępczej oraz organizowanie i pomoc w nielegalnym przekroczeniu granicy grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Wobec zatrzymanych Sąd w Żarach zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na 3 miesiące.
Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×