20 stycznia 2019

Wiadomości » Wiadomości

Wciąż widać efekty wojny cenowej na rynku kontenerowym

Wciąż widać efekty wojny cenowej na rynku kontenerowymRynek przewozów kontenerowych wciąż tkwi w tym samym miejscu co rok temu, a oczekiwane ożywienie się opóźnia. Widać to po stawkach frachtowych, które od dłuższego czasu utrzymują się na niskim poziomie. Na szlaku Azja-Północna Europa ich wartość osiągnęła w poniedziałek 788 pkt.

Dane bazują na indeksie Shanghai Containerised Freight Index (SCFI), która bada stawki frachtu między innymi z portów chińskich w kierunku do Antwerpii, Felixstowe, Le Havre, Hamburga i DCT Gdańsk. Stawki na linii Azja - porty Morza Śródziemnego (i Czarnego) utrzymują się na podobnym poziomie – 756 pkt. Ogólny wynik SCFI wyniósł za to 776 pkt.

- Po upadku Hanjin najwięksi armatorzy zawarli nieoficjalny rozejm, który zakładał nieobniżanie stawek. Rok po tym fakcie widać, że ten chwilowy pokój się chwieje – czytamy w raporcie Alphaliner.

Niższe stawki zanotowano tylko na 12 spośród 15 notowanych przez SCFI trasach, w przypadku dwóch pozostały one bez zmian, a w pozostałych przypadkach wzrosły. 

Tegoroczny poziom frachtu drobnicy jest zaledwie ok. 4 pkt. proc. wyższy, niż rok temu i o ok. 2 proc. w porównaniu do początku 2015 r., choć zarazem mniejszy o ok. 21 pkt. proc. w porównaniu z początkiem 2014 r.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×