26 sierpnia 2019

Wiadomości » Wiadomości

Gdańsk: Prace przy usuwaniu awarii w przepompowni nadal trwają

Gdańsk: Prace przy usuwaniu awarii w przepompowni nadal trwają

Nadal trwają prace zmierzające do usunięcia awarii, do której doszło we wtorek do południa w przepompowni ścieków Ołowianka, odbierającej 60 proc. nieczystości z Gdańska. Służby apelują, by do odwołania maksymalnie ograniczyć zużycie wody na dolnym tarasie.

Jak poinformowała PAP we wtorek wieczorem Magdalena Rusakiewicz, rzecznik prasowa spółki Saur Neptun Gdańsk (SNG), która odpowiada za utrzymanie miejskiego systemu wodno-kanalizacyjnego, trwa wypompowywanie wody z komory pomp. Zalanie tego pomieszczenia, w tym – czterech znajdujących się w nim 4 silników elektrycznych, sprawiło, że pompy przestały pracować i tłoczyć ścieki do Oczyszczalni Wschód.

Rusakiewicz wyjaśniła, że na miejscu jest już serwisant, który "niezwłocznie po wyciągnięciu pomp wraz z ekipami technicznymi SNG przystąpi do czynności naprawczych". "Niezależnie od tego w Holandii został zakupiony (nowy) silnik do pompy" – dodała rzecznik w komunikacie.

Od godz. 13 ścieki z dolnego tarasu Gdańska zrzucane są do Motławy. SNG zdecydowało się na zrzut awaryjny, by zapobiec zalaniu przez nieczystości ulic i domów: mogło do tego dojść w efekcie tzw. cofki.

Jak poinformowała w komunikacie Rusakiewicz, w ciągu godziny do rzeki zrzucanych jest ok. 2300 m sześciennych ścieków, a taka ilość nieczystości stanowi około 5 proc "aktualnego przepływu w Motławie". "W ocenie Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego jest to ilość niezagrażająca zdrowiu ludzi" – zaznaczyła rzecznik.

Przypomniała, że ścieki wraz z nurtem rzeki trafiają do Zatoki Gdańskiej, a służby sanitarne – ze względów prewencyjnych - rekomendują, by nie kąpać się w Zatoce, korzystając z gdańskich plaży.

SNG apeluje też, by aż do odwołania maksymalnie ograniczyć zużycie bieżącej wody.


Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×