21 maja 2019

Wiadomości » Wiadomości

Rozpoczyna się realizacja około 20 km odcinków S6

Rozpoczyna się realizacja około 20 km odcinków S6

Podpisano umowy na realizację odcinków drogi ekspresowej S6 w woj. Pomorskim, z Bożegopola Wielkiego do Luzina oraz z Luzina do Szemuda. Projektowany jest już odcinek z Szemudu do Gdyni. Pierwsze pojazdy mają pojechać trasą w drugiej połowie 2021 r.

W poniedziałek w Gdańsku umowy na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S6 (tzw. Trasy Kaszubskiej) w woj. Pomorskim podpisali przedstawiciele gdańskiego oddziału GDDKiA oraz firm, Budimex SA i PORR SA, które wygrały przetargi na realizację projektów w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Oba odcinki mają po ok. 10 km długości. Ma powstać trasa dwujezdniowa, posiadająca po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjnego postoju.

 

W marcu podpisana została umowa na realizację ok. 20 km odcinka S6 między Szemudem a Gdynią Wielkim Kackiem. Trasę projektuje już spółka Polaqua.

 

Uczestniczący w uroczystości Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury ocenił, że „to wielki dzień dla połączenia Trójmiasta ze Szczecinem”. W ubiegłym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję, że pozostałe odcinki S6, tj. obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, ok. 150 km odcinek Koszalin - Bożepole Wielkie i zachodnia obwodnica Szczecina będą budowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego(PPP).„Całą północ Polski, Gdynia, Gdańsk będą skomunikowane ze Szczecinem via Koszalin” – podkreślił. Chodkiewicz ocenił, że decyzja o budowie w formule PPP jest „stuprocentowym krokiem do przodu”. Zakłada się, że S6 na całym odcinku może być gotowa do 2023 roku.

 

Pierwszy odcinek z Bożegopola Wielkiego do Luzina będzie projektowała i budowała firma PORR SA za cenę 337,9 mln zł w terminie 31 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca). Na trasie zostaną wybudowane trzy węzły drogowe: Bożepole Wielkie (połączenie z istniejącą drogą krajową nr 6), Strzebielino i Luzino. Przy węźle Luzino powstanie Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej służący do zarządzania odcinkiem drogi ekspresowej S6.

Realizacji drugiego zadania między Luzinem a Szemudem podjęła się firma Budimex SA, za które dostanie 335,8 mln zł. Ma zaprojektować i wybudować w terminie 34 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca) oraz zapewnić 10 lat gwarancji jakości na elementy infrastruktury. Na tym odcinku zostanie wybudowany jeden węzeł drogowy.Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×