21 października 2018

Wiadomości » Wiadomości

Rozpoczyna się realizacja około 20 km odcinków S6

Rozpoczyna się realizacja około 20 km odcinków S6

Podpisano umowy na realizację odcinków drogi ekspresowej S6 w woj. Pomorskim, z Bożegopola Wielkiego do Luzina oraz z Luzina do Szemuda. Projektowany jest już odcinek z Szemudu do Gdyni. Pierwsze pojazdy mają pojechać trasą w drugiej połowie 2021 r.

W poniedziałek w Gdańsku umowy na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S6 (tzw. Trasy Kaszubskiej) w woj. Pomorskim podpisali przedstawiciele gdańskiego oddziału GDDKiA oraz firm, Budimex SA i PORR SA, które wygrały przetargi na realizację projektów w formule „zaprojektuj i zbuduj”. Oba odcinki mają po ok. 10 km długości. Ma powstać trasa dwujezdniowa, posiadająca po dwa pasy ruchu w każdym kierunku i pas awaryjnego postoju.

 

W marcu podpisana została umowa na realizację ok. 20 km odcinka S6 między Szemudem a Gdynią Wielkim Kackiem. Trasę projektuje już spółka Polaqua.

 

Uczestniczący w uroczystości Marek Chodkiewicz, podsekretarz stanu w ministerstwie infrastruktury ocenił, że „to wielki dzień dla połączenia Trójmiasta ze Szczecinem”. W ubiegłym tygodniu Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję, że pozostałe odcinki S6, tj. obwodnica Metropolii Trójmiejskiej, ok. 150 km odcinek Koszalin - Bożepole Wielkie i zachodnia obwodnica Szczecina będą budowane w formule partnerstwa publiczno-prywatnego(PPP).„Całą północ Polski, Gdynia, Gdańsk będą skomunikowane ze Szczecinem via Koszalin” – podkreślił. Chodkiewicz ocenił, że decyzja o budowie w formule PPP jest „stuprocentowym krokiem do przodu”. Zakłada się, że S6 na całym odcinku może być gotowa do 2023 roku.

 

Pierwszy odcinek z Bożegopola Wielkiego do Luzina będzie projektowała i budowała firma PORR SA za cenę 337,9 mln zł w terminie 31 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca). Na trasie zostaną wybudowane trzy węzły drogowe: Bożepole Wielkie (połączenie z istniejącą drogą krajową nr 6), Strzebielino i Luzino. Przy węźle Luzino powstanie Obwód Utrzymania Drogi Ekspresowej służący do zarządzania odcinkiem drogi ekspresowej S6.

Realizacji drugiego zadania między Luzinem a Szemudem podjęła się firma Budimex SA, za które dostanie 335,8 mln zł. Ma zaprojektować i wybudować w terminie 34 miesięcy (z wyłączeniem okresów zimowych od 15 grudnia do 15 marca) oraz zapewnić 10 lat gwarancji jakości na elementy infrastruktury. Na tym odcinku zostanie wybudowany jeden węzeł drogowy.

X Polecamy artykuł:
Tragiczny wypadek w Srocku


Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×