20 lutego 2019

Wiadomości » Wiadomości

Kuehne + Nagel rozszerza swoje globalne usługi dla Grupy BMW

Kuehne + Nagel rozszerza swoje globalne usługi dla Grupy BMW

Polska Izba Spedycji i logistyki uświetniła jubileusz 25-lecia działalności uroczystą kolacją i koncertem Grupy MoCarta, zorganizowanymi w salach gdyńskiego hotelu Courtyard by Marriott Waterfront.


Z okazji jubileuszu, podczas uroczystej kolacji Krajowa Izba Gospodarcza odznaczyła Honorową Złotą Odznaką KIG za działalność na rzecz rozwoju Samorządu Gospodarczego - przewodniczącego Rady PISiL, Marka Tarczyńskiego oraz wiceprzewodniczącego Rady, Jerzego Wójtowicza. Medalem 25-lecia KIG uhonorowano Elżbietę Soszyńską, Dyrektor Biura PISiL.

Galę poprzedził XIX Kongres Spedytorów, w którym udział wzięło ponad 180 uczestników z całej Polski. Spotkanie pod honorowym patronatem Ministra Infrastruktury, Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej oraz Krajowej Izby Gospodarczej rozpoczął przewodniczący Rady PISiL, Marek Tarczyński.


- Spedytorzy, logistycy i agenci celni zakładając Polski Związek Spedytorów Międzynarodowych  i przekształcając go później w Polską Izbę Spedycji i Logistyki czuli potrzebę wspólnego zabierania głosu w relacjach z administracją państwową, samorządową oraz kontrahentami. Pomimo różnic udawało się znajdować wspólny mianownik, artykułując nasze potrzeby i konstruktywnie poszukując porozumienia. Przez te lata udało nam się dostosowywać do dynamicznie zmieniajacego się rynku ale także kształtować go. Spedytorzy i logistycy mówią od lat jednym głosem w kraju i za granicą. Między innymi na forum międzynarodowych organizacji FIATA i CLECAT. Nasz głos i działania wspierały budowanie nowoczesnego, polskiego systemu transportowego, usprawnianie systemu  odpraw celnych i fitosanitarnych, procesów cyfryzacji i regulacji rynku TSL. Jestem przekonany, że Izba nie zawiodła pokładanych w niej nadziei, jest i będzie liczącym się głosem naszej branży – powiedział przewodniczący Rady PISiL Marek Tarczyński.


Uczestników XIX Kongresu Spedytorów powitał także założyciel i pierwszy przewodniczący Polskiego Związku Spedytorów Międzynarodowych,  Jarosław Bokina, który przypomniał ideę, która towarzyszyła początkom działania Związku.


- Idee Związku przetrwały 25 lat a to oznacza, że były one słuszne i pożyteczne dla całej polskiej branży spedycyjnej. Koncepcja stworzenia organizacji o charakterze ogólnopolskim zdała życiowy egzamin. Bez czynnego zaangażowania grupy światłych spedytorów, Związek nie odniósłby sukcesu. Długo zabiegaliśmy o przystąpienie PZSM do FIATA a przyjęcie nas do Światowej Federacji Spedytorów było bardzo ważnym punktem zwrotnym w ówczesnej działalności związku. Związek rozpoczął też szkolenia młodego pokolenia spedytorów międzynarodowych z dyplomem FIATA. Czas pokazał, że Polska Izba spedycji i Logistyki jest świetną kontynuatorką  Polskiego Związku Spedytorów Międzynarodowych – powiedział Jarosław Bokina, pierwszy przewodniczący PZSM.XIX Kongres Spedytorów poświęcony był problemom zarządzania przedsiębiorstwem TSL epoce gospodarki hybrydowej, rewolucji przemysłowej 4.0  i jej wpływu na gospodarkę i branżę logistyczną oraz przeszłości, teraźniejszości i przyszłości branży TSL w Polsce. Wśród prelegentów znakomici goście; prof. Halina Brdulak (SGH), prof. Wojciech Paprocki (SGH) oraz prof. Robert Gwiazdowski (ekspert podatkowy Centrum im. Adama Smitha).


Wieczorna Gala 25-lecia Polskiego Związku Spedytorów Międzynarodowych oraz Polskiej Izby Spedycji i Logistyki rozpoczęła się od rozstrzygnięcia XVIII Konkursu „Spedytor Roku 2017” oraz organizowanego po raz pierwszy Konkursu „Młody Spedytor Roku 2017”.


Spedytor roku 2017

W Konkursie „Spedytor roku 2017” wzięło udział 10 przedsiębiorstw spedycyjnych i logistycznych z całego kraju, wyróżniających się świetnymi wynikami finansowymi, skuteczną strategią działania oraz wysoką jakością świadczonych usług.  W kategorii dużych firm, Kapituła postanowiła przyznać tytuł „Spedytor Roku 2017” dwóm przedsiębiorstwom: JAS FBG S.A. oraz Śląskiemu Centrum Logistyki S.A.


- Czy łatwo jest odnieść sukces na rynku spedycyjnym? Trzeba być wieloproduktowym, elastycznym, umiejętnie dostosowywać się do potrzeb klienta i zapewniać mu pełen wachlarz usług - począwszy od agencji celnej, poprzez spedycję krajową, całopojazdową, drobnicową, spedycję morską, lotniczą oraz kolejową. Tytuł Spedytora Roku 2017 to wspólny sukces ponad 1000 osób, które pracują w JAS FBG S.A - powiedział Jarosław Domin, Prezes Zarządu JAS FBG S.A.


- Nasz przepis na sukces? Na rynku spedycyjnym działa wiele firm, ale w zasadzie nie ma on barier rozwojowych - cały czas dostępne są atrakcyjne nisze do zagospodarowania. Śląskie Centrum Logistyki startowało na rynku spedycyjnym nieco później niż nasza konkurencja. Od blisko 30 lat istniejemy na rynku logistyki magazynowej, na rynku spedycji jesteśmy od siedmiu lat. Znaleźliśmy na nim swoje miejsce i w kolejnych latach będziemy dalej rozwijać się w obszarach m.in. spedycji drogowej, przewozie wyrobów stalowych oraz towarów niebezpiecznych - powiedział Jerzy Zachara, Prezes Zarządu Śląskiego Centrum Logistyki S.A.


W tej samej kategorii Kapituła Konkursu przyznała także wyróżnienie firmie DHL GLOBAL FORWARDING Sp. z o.o.


W kategorii małych i średnich przedsiębiorstw zwycięzcą Konkursu została firma ENTERPRISE LOGISTICS Sp. z o.o. S.K.A.


- Budujemy renomę Enterprise Logistics od 1990 roku. Cieszymy się, że nasza praca jest dostrzegana i po raz kolejny została doceniona tytułem Spedytora Roku. Ten tytuł jest dla nas wyjątkowo cenny, ponieważ jest przyznawany przez PISiL - jedyną organizację, która zrzesza samych spedytorów.


Ważne też, że podczas Kongresu Spedytorów przyznano nagrodę dla Młodego Spedytora Roku. To znakomita inicjatywa, promująca innowacyjność ludzi, którzy są na początku swojej drogi zawodowej. Zwycięzcy życzę wytrwałości w rozwoju w tej ważnej, choć czasem niedocenianej branży.

- Nie każdy zdaje sobie sprawę jak ważną pracę wykonują spedytorzy. Nasza codzienna praca przyczynia się do zaspokajania podstawowych, niższych i wyższych potrzeb społeczeństwa – niesie za sobą pewną misję i myślę, że to bardzo istotne byśmy mówili o tym głośno przy okazji takich wydarzeń jak Kongres Spedytorów” – powiedział Jerzy Gębski, Menedżer Projektów i PR w Enterprise Logistics Sp. z o.o. S.K.AW tej kategorii kapituła zdecydowała także o uhonorowaniu wyróżnieniem firmy ASOTRA POLSKA Sp. z o.o.

W Konkursie „Młody Spedytor Roku 2017”, który skierowany był do dynamicznych, młodych osób rozpoczynających swoją karierę w branży TSL, zwycięzcą został Pan Dominik Szulc z firmy Dor – Cel Sp. z o.o. za pracę pt. „Propozycja systemu usprawniającego pracę spedytorów morskich i armatorów w Polsce. Koncepcja POL – COMPASS”


„Zależało mi na stworzeniu innowacyjnego, praktycznego rozwiązania, które ułatwi pracę całej branży spedycyjnej. Mój system przypomina porównywarki cen, dostępne w internecie. W równie łatwy sposób, w jaki sprawdzić możemy ceny hoteli czy czasy przejazdów autobusów lub pociągów, moje rozwiązanie umożliwi spedytorowi sprawdzenie ceny frachtu kontenerowego automatycznie z porównaniem cen armatorów” - powiedział Dominik Szulc z firmy Dor-Cel Sp. z o.o.Laureat Konkursu „Młody Spedytor Roku” otrzymał nagrodę finansową ufundowaną przez PISiL w wysokości 5 tys. złotych, certyfikat zwycięzcy Konkursu i wydawnictwa PISiL. Zwycięzca weźmie także udział w wybranym przez siebie szkoleniu organizowanym przez Izbę oraz w „Konkursie Młody Spedytor Roku”, organizowanym przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Spedytorów FIATA w 2019 roku.

Firmy, które uzyskały tytuł „Spedytora Roku 2017” oraz wyróżnienia otrzymały okolicznościowe dyplomy.


22 czerwca Walne Zgromadzenie PISiL na czteroletnią kadencję wybrało Przewodniczącego Rady oraz 8 jej członków a także Komisję Rewizyjną.


Przewodniczącym Rady został ponownie pan Marek Tarczyński.


Oto nowy skład Rady na lata: 2018 -2022:

Marek Tarczyński, przewodniczący oraz Jarosław Domin i  Grzegorz Woelke, jako wiceprzewodniczący.

Członkami Rady zostali wybrani: Dorota Kościuczyk, Jerzy Gębski, Dominik Popiel, Wojciech Miotke, Artur Jadeszko   Marek Ziemniewicz .


Walne Zgromadzenie PISiL wybrało także Komisję rewizyjną PISiL. Na lata: 2018-2022 wybrani zostali: Józef Stróżyk, Jakub Bień, Teresa Korczyńska, Alicja Mamrot  i Urszula Żuchlińska. Wybory przewodniczącego Komisji rewizyjnej odbędą w ciągu najbliższych dni.

Polska Izba Spedycji i Logistyki jest kontynuatorką Polskiego Związku Spedytorów Międzynarodowych. Zrzesza 145 członków, dużych oraz małych i średnich, polskich przedsiębiorstw branży spedycyjnej i logistycznej. Izba reprezentuje firmy mające 70% udział w polskim rynku TSL, które są liderem powierzchni magazynowej w Europie Środkowo – Wschodniej. Celem PISiL jest reprezentowanie i promowanie członków Izby na polskim i międzynarodowym rynku TSL. Ochrona ich praw i interesów wobec międzynarodowych organizacji spedytorów. PISiL umożliwia członkom  udział i pracę w gremiach FIATA i CLECAT. Jako jedyna w Polsce ma licencję na dystrybucję dokumentów transportowych FIATA. Członkowie Izby mogą ubiegać się o międzynarodowy dyplom zawodowy spedytora – „FIATA Diploma in Freight Forwarding”

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×