23 marca 2019

Wiadomości » Wiadomości

Zagraniczne odpady nie trafiły na Śląsk

Zagraniczne odpady nie trafiły na Śląsk

Śląscy funkcjonariusze KAS zatrzymali ponad 70 ton niebezpiecznych odpadów. Trzy trefne transporty wjechały na teren Polski z naruszeniem przepisów o transgranicznym przemieszczaniu odpadów. Odpady zostały zwrócone za granicę.


Funkcjonariusze śląskiej Służby Celno-Skarbowej kontrolowali przemieszczenie substancji niebezpiecznych, skontrolowali blisko 80 transportów. Część kontroli prowadzili współpracując z funkcjonariuszami Policji i Straży Granicznej.


Podczas kontroli funkcjonariusze KAS zatrzymali 3 transporty, w których przewożono ponad 70 ton odpadów. Ciężarówki przyjechały z Włoch oraz Niemiec. Zgodnie z dokumentami, odbiorcami odpadów miały być dwie śląskie firmy.


Ładunki to odpady zmieszane zawierające papier, styropian, opakowania z folii aluminiowej, ścinki materiałów, opakowania metalowe. Ze względu na intensywny zapach podejrzewali, że odpady mogą być zanieczyszczone substancją organiczną.


Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wystąpili do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z wnioskiem o wydanie opinii w zakresie kwalifikacji przewożonego ładunku. Otrzymali informację, że doszło do nielegalnego transgranicznego przywozu odpadów. Zgodnie z decyzją Głównego Inspektora Ochrony Środowiska ponad 70 ton odpadów zostało już zwróconych za granicę.


Zasady transgranicznego przemieszczania odpadów reguluje Konwencja Bazylejska, która szczegółowo reguluje zasady kontroli i procedury przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych. Proceder nielegalnego transgranicznego przewozu odpadów zagrożony jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.


Źródło: KAS
Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×