28 marca 2020

Wiadomości » Wiadomości

Jak stereotypy mogą wpłynąć na zarządzanie flotą

Jak stereotypy mogą wpłynąć na zarządzanie flotą
Zdaniem eksperta
Długość przebiegów to obok terminowości kluczowe zagadnienie dla większości firm transportowych. W związku z szerokim wachlarzem potencjalnych zagrożeń losowych takich jak np. korek na autostradzie, osoby zarządzające flotą dokładają wszelkich starań aby jak najlepiej zabezpieczyć bezawaryjność nadzorowanych przez nich pojazdów.

W tym celu nawiązują współpracę z zaufanymi partnerami dostarczającymi najmocniej eksploatowane części takie jak opony lub klocki hamulcowe. W związku z koniecznością zapewnienia odpowiedniego balansu pomiędzy jakością a ceną, w procesie decyzyjnym bardzo łatwo jednak ulec stereotypom.
 

Cena nie zawsze na pierwszym miejscu
O sukcesie firmy transportowej poza doskonałą logistyką decyduje balans pomiędzy terminowością dostaw, a kosztem ich realizacji  Z tego powodu tak ważna jest weryfikacja partnerów mających wpływ na mobilność floty.

Kluczowym aspektem jest długoterminowe planowanie – zakup tańszych elementów takich jak klocki hamulcowe na krótką metę będzie opłacalny, jednak w szerszej perspektywie przełoży się na większą awaryjność pojazdów, a co za tym idzie ich dłuższe przestoje. W konsekwencji najtańsza oferta może okazać się najbardziej kosztowna.

Różne aspekty wytrzymałości
Specyfika branży transportowej sprawia, że wykorzystywane
w pojazdach użytkowych części narażone są na  długotrwałą eksploatację w różnych warunkach atmosferycznych i drogowych. W relatywnie krótkich okresach czasowych ten sam pojazd może wykonywać zlecenie w Hiszpanii i Norwegii.

W rezultacie przy doborze konkretnych produktów warto zweryfikować nie tylko doświadczenie producenta w segmencie pojazdów użytkowych, ale również warunki w jakich testuje swoje produkty lub wykorzystywane przez niego rozwiązania technologiczne.  Na dobry początek wystarczy wizyta na stronie internetowej potencjalnego kontrahenta i zapoznanie się z jego ofertą. Kolejnym krokiem może  być bezpośredni kontakt, a przy większych zamówieniach warto zaaranżować bezpośrednią wizytę w fabryce i dziale Badań i Rozwoju.

- Klocki hamulcowe przeznaczone dla pojazdów użytkowych powinny spełniać kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim powinny charakteryzować się wysoką trwałością, która przekłada się na niższy koszt w przeliczeniu na jeden przejechany kilometr. Dobrze, żeby zawierały również systemy wpływające na poprawę bezpieczeństwa, takie jak warstwa GreenCoat, który sprawia że proces docierania się nowego klocka jest ograniczony do minimum – komentuje Marcin Darowny, kierownik Działu Badań i Rozwoju Lumag – segment pojazdów ciężarowych.

Złoty środek
Chęć rozpoczęcia współpracy z nowym dostawcą oferującym produkty w niezwykle korzystnej cenie jest na pewno kusząca, jednak może skutkować w późniejszych problemach związanych z bezawaryjnym korzystaniem z zakupionych klocków hamulcowych. Z drugiej strony wiele firm z tzw. segmentu premium, oferuje klocki o jakości niższej niż sugerowana przez nich cena.

W rezultacie niezbędne jest znalezienie złotego środka i wybór partnera oferującego produkty zbilansowane pod kątem ceny, jakości oraz terminów dostaw.

- Lumag od lat dostarcza klocki hamulcowe do jednego z największych w Europie producentów osi, co sprawia że doskonale rozumiemy wyzwania przed jakimi stają firmy transportowe. Dodatkowo ostatnie inwestycje w naszej fabryce sprawiają, że we własnym zakresie produkujemy wszystkie elementy tworzące klocki hamulcowe. W rezultacie mamy bezpośredni nadzór nad całym procesem produkcyjnym, co bezpośrednio przekłada się na wysoki poziom jakości naszych produktów – dodaje Marcin Darowny.

Osoby zarządzające flotą przy podejmowaniu decyzji pod uwagę muszę brać szereg aspektów, które mogą wpłynąć na terminowość oraz finalny koszt zleceń. W rezultacie proces decyzyjny związany z wyborem konkretnych części montowanych w nadzorowanych przez nich pojazdach powinien obejmować szereg parametrów.

Dopiero głębsza analiza może wykazać, że produkty o najniższej cenie w rzeczywistości nie są najtańsze. To tylko jeden, ale najbardziej klarowny przykład sytuacji, gdy przy podejmowaniu decyzji warto wystrzegać się stereotypów.
jagr./pr

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×