25 stycznia 2020

Wiadomości » Wiadomości

Irakijczycy z "Litwy" zatrzymani w drodze do Niemiec

Irakijczycy z "Litwy" zatrzymani w drodze do NiemiecFunkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku zatrzymali 6 obywateli Iraku, którzy usiłowali nielegalnie przekroczyć granicę. Zatrzymano także kierowcę pojazdu obywatela Syrii, który pomagał cudzoziemcom.

W sobotę funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Świecku tuż przed granicą zatrzymali do kontroli wyjeżdżający z naszego kraju samochód marki Opel Astra. W aucie kierowanym przez obywatela Syrii podróżowało 6 obywateli Iraku, w tym troje dzieci. Cudzoziemcy posiadali przy sobie dokumenty potwierdzające fakt, że złożyli na Litwie wnioski o udzielenie im ochrony międzynarodowej. Wydane obywatelom Iraku dokumenty legalizowały ich pobyt na terenie Litwy, ale nie uprawniały do przekraczania granicy i pobytu w innych państwach UE.


Cudzoziemcy zamiast oczekiwać na zakończenie toczącego się postępowania postanowili nielegalnie przekroczyć granicę i wyjechać do Niemiec. Obywatelom Iraku przedstawiono zarzut usiłowania nielegalnego przekroczenia granicy. Obcokrajowcy przyznali się do zarzucanego im czynu i dobrowolnie poddali się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok próby oraz karze grzywny.

Decyzją Sądu Rejonowego w Słubicach cudzoziemcy do czasu przekazania ich stronie litewskiej przebywać będą w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców. Kierowca 32-letni obywatel Syrii, który posiadał litewski dokument podróży oraz litewską kartę pobytu przyznał się do zarzucanego mu czynu i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok próby oraz karze grzywny.

kpt. SG Rafał Potocki
rzecznik prasowy
Komendanta Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×