22 października 2018

Wiadomości » Wiadomości

Repolonizacja Polskich Kolei Linowych

Repolonizacja Polskich Kolei LinowychPolski Fundusz Rozwoju SA zawarł umowę ze spółką zależną funduszu Mid Europa Partners na zakup 99,77% akcji Polskich Kolei Linowych SA. Jest to realizacja zobowiązań polskiego rządu, który zapowiadał repolonizację kolejki na Kasprowy Wierch.

- Stawiamy na repolonizację tych przedsiębiorstw, które nasi poprzednicy wyprzedawali. Możemy sobie na to pozwolić dzięki skutecznej walce z mafiami wyprowadzającymi pieniądze z polskiego budżetu. Polskie Koleje Linowe to prawdziwy diament rodowy Polski. To wielki dzień, w którym PKL wraca w polskie ręce
– powiedział premier Mateusz Morawiecki.


PKL to najstarszy i największy operator kolei i wyciągów górskich posiadający siedem ośrodków w Tatrach i Beskidach, z których najbardziej znane to Kasprowy Wierch i Gubałówka w Zakopanem, a także Jaworzyna Krynicka w Krynicy-Zdrój. PKL to także przedsiębiorstwo z 80-letnią tradycją oraz jeden z największych pracodawców na Podhalu, zatrudniający ponad 200 osób.

Priorytetem PKL jest zrównoważony rozwój, łączący w sobie inwestycje i poszerzanie oferty turystycznej z jednoczesnym zachowaniem dbałości o środowisko naturalne. Obecnie, obok Mid Europa Partners, akcjonariuszami spółki są cztery tatrzańskie gminy: Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Poronin i Kościelisko.

Polskie Koleje Linowe zostały sprywatyzowane w 2013 roku, kiedy to ich głównym udziałowcem został fundusz Mid Europa Partners.

Jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu RP Andrzej Adamczyk jako wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji infrastruktury mówił o konieczności powrotu kolejki w polskie ręce. Zainicjował debatę na temat  zasadności prywatyzacji Polskich Kolei Linowych, a tuż po objęciu teki ministra polecił zbadanie tego procesu.
X Polecamy artykuł:
Iłżę ominiemy obwodnicą


Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju to grupa finansowa obejmująca m.in. Polski Fundusz Rozwoju S.A., PFR Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A., oraz PFR Ventures sp. z o.o., oferująca instrumenty służące rozwojowi przedsiębiorstw, samorządów oraz osób prywatnych, inwestująca w zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy. Działa w oparciu o profesjonalny zespół i najlepsze standardy międzynarodowe. Misją PFR, jako polskiej rozwojowej instytucji finansowej, jest realizacja programów sprzyjających zwiększeniu długoterminowego potencjału inwestycyjnego i gospodarczego Polski oraz wyrównywaniu szans i ochronie środowiska naturalnego.
źr. PFR

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×