23 lipca 2019

Wiadomości » Wiadomości

Szara strefa w przewozie osób pod lupą ITD

Szara strefa w przewozie osób pod lupą ITDInspekcja Transportu Drogowego skontrolowała kolejnych kierowców, którzy wykonywali zarobkowy przewóz osób niezgodnie z prawem. Nielegalnym przewoźnikom grożą wysokie kary pieniężne.

Lubelscy inspektorzy transportu drogowego od pewnego czasu prowadzą wzmożone kontrole samochodów osobowych, którymi świadczone są zarobkowe przewozy osób w oparciu o aplikację jednej z europejskich firm.


Wielu z dotychczas skontrolowanych kierowców nie spełniało wymagań ustawy o transporcie drogowym – nie posiadali właściwej licencji, wymaganych orzeczeń lekarskich i psychologicznych.

We wtorek, 6 listopada na lubelskich ulicach patrole ITD skontrolowały kolejnych dwóch kierowców samochodów osobowych, którzy świadczyli za pośrednictwem elektronicznej aplikacji usługę zarobkowego przewozu osób z pominięciem wszystkich wymogów.

Zatrzymani szoferzy twierdzili, że słyszeli o nielegalności tego procederu. Jednak przedstawiciele operatora przekonali ich, iż wykonywane przez nich usługi przewozu osób są w pełni zgodne z prawem.

Wobec wszystkich skontrolowanych kierowców zostały wszczęte postępowania administracyjne. Każdemu z nich grozi kara pieniężna w wysokości 15 tysięcy złotych.

Ponadto wyniki kontroli przeprowadzonych przez ITD zostaną przekazane również do Urzędu Skarbowego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Policji.

Inspekcja Transportu Drogowego przypomina, że wykonywanie działalności gospodarczej, polegającej na transporcie drogowym osób, może być świadczone jedynie w oparciu o posiadaną ważną licencję na wykonywanie transportu drogowego osób. Dodatkowo, w przypadku wykonywania przewozów osób taksówką, użytkowany pojazd musi być wyposażony w zalegalizowany taksometr i kasę fiskalną.
źr. GITD

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×