25 kwietnia 2019

Wiadomości » Wiadomości

Szybciej z Poznania do Wrocławia

Szybciej z Poznania do Wrocławia
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddała do ruchu 19-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S5 od Radomicka do Leszna. Jest to kolejny fragment drogi ekspresowej łączącej Poznań z Wrocławiem.
Całą trasą pojedziemy w przyszłym roku, po oddaniu do użytku trzech realizowanych odcinków.

Dzięki nowo oddanej trasie kierowcy zaoszczędzą co najmniej kilkanaście minut. Ponad 19-kilometrowy odcinek Radomicko – Leszno łączy się z oddanym na początku października br. odcinkiem Leszno – Kaczkowo (9,5 km) co pozwala ominąć zakorkowane centrum Leszna.


Realizacja S5 na odcinku od Radomicka do Leszna kosztowała ponad 443 mln zł. W ramach inwestycji wybudowana została dwujezdniowa droga ekspresowa z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod dobudowę trzeciego pasa. Powstały dwa węzły drogowe: Święciechowa i Leszno Zachód umożliwiające połączenie z drogami lokalnymi oraz DK12 Wschowa – Leszno – Gostyń.

Zbudowano dwa miejsca obsługi podróżnych, 16 obiektów inżynierskich, sieć dróg dojazdowych i urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego. Aby zapewnić przejezdność w ciągu drogi krajowej nr 5 na połączeniu z oddanym odcinkiem S5 kierowcy skorzystają z przejazdu przez węzeł Lipno realizowany w ramach kolejnego kontraktu.

Nowy odcinek trasy S5 nie tylko skróci czas przejazdu i poprawi komfort podróży. Nie bez znaczenia jest także korzyść dla mieszkańców Leszna i Lipna, ponieważ zdecydowanie zmniejszy się ruch tranzytowy w tych miejscowościach, co spowoduje zmniejszenie hałasu i zanieczyszczeń powietrza oraz zwiększy bezpieczeństwo na lokalnych drogach. Jak każda nowa droga, oddany odcinek S5 przyczyni się do rozwoju stref aktywizacji gospodarczej wokół węzłów drogowych i rozwoju gospodarczego regionu leszczyńskiego.

S5 Radomicko – Leszno powstała w ramach budowy drogi ekspresowej S5 Poznań – Kaczkowo, która jest dofinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

W ramach S5 Poznań – Wrocław w budowie są jeszcze trzy odcinki:  Poznań – Wronczyn (16,5 km) – udostępnienie do ruchu planowane jeszcze w tym roku, Wronczyn - Kościan Południe (18,9 km) - ukończenie planowane w II połowie przyszłego roku, i  Kościan Południe – Radomicko (15,7 km) - ukończenie planowane w II połowie przyszłego roku.

S5 docelowo połączy Nowe Marzy (A1), Bydgoszcz, Poznań (A2) i Wrocław (A8) oraz zapewni sprawną komunikację pomiędzy województwami dolnośląskim, wielkopolskim i kujawsko-pomorskim.
jagr./MIB
 

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×