16 lipca 2019

Wiadomości » Wiadomości

Pogranicznicy na nartach, na szkoleniu

Pogranicznicy na nartach, na szkoleniuPrzeprowadzono kolejną edycję szkolenia doskonalącego umiejętność poruszania się na nartach przez funkcjonariuszy SG. Przy trudnych warunkach panujących zimą w Bieszczadach narty skiturowe to często jedyny sposób dotarcia do odległych zakątków na granicy.

Ochrona granicy państwowej na jej bieszczadzkim odcinku wymaga nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale również odpowiednich umiejętności i charyzmy. Te cechy u funkcjonariuszy z górskich placówek SG w Ustrzykach Górnych, Wetlinie, Stuposianach i Czarnej Górnej na co dzień, szczególnie zimą poddawane są sprawdzeniu.


I to właśnie tych funkcjonariuszy skierowana była już 14 z kolei edycja szkolenia doskonalącego i utrwalającego umiejętność poruszania zimą w terenie górskim z wykorzystaniem nart typu SKI-TUR.

5-dniowe szkolenie obejmowało zajęcia na stoku narciarskim w Ustrzykach Dolnych ale w większości w terenie, w ratunkach codziennej służby na granicy. Swoje umiejętności doskonaliło 20 funkcjonariuszy SG. Szkoleniowcami również byli posiadający uprawnienia instruktorów narciarstwa strażnicy graniczni.

Ze względu na specyfikę służby w Bieszczadach, ważnym elementem szkolenia było doskonalenie i utrwalenie umiejętności przetrwania w trudnym, górskim terenie  zimą. Funkcjonariusze mieli również zajęcia z zakresu nawigacji w warunkach ograniczonej widoczności, w warunkach nocnych, zasad działania w hipotermii oraz doskonalenie praktycznych umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Zakres szkolenia obejmował doskonalone kluczowych umiejętności mając na uwadze bezpieczeństwo oraz efektywność zadań realizowanych przez bieszczadzkich strażników granicznych. Co więcej, lokalizacja Bieszczadzkiego Parku Narodowego przy granicy państwowej powoduje, że narty są często jedynym narzędziem służących do patrolowania wybranych odcinków w czasie zimy.

Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej w Przemyślu

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×