20 lutego 2019

Wiadomości » Wiadomości

Chcemy zmierzyć się z zagraniczną konkurencją..

Chcemy zmierzyć się z zagraniczną konkurencją..Przedsiębiorstwo Transportu Kolejowego Holding SA z Zabrza zostało uhonorowane Medalem Europejskim. To kolejna w tym roku, po statuetce Lidera Biznesu i tytule Solidnego Pracodawcy, nagroda dla firmy.

O czerwcowym uruchomieniu terminalu kontenerowego w Gliwicach oraz o kolejnych planach rozwoju firmy rozmawiamy z prezesem zabrzańskiego holdingu Zbigniewem Puckiem.


Medal Europejski to kolejne w ostatnim czasie wyróżnienie dla PTK Holding. Czuje Pan satysfakcję?

 
-Zbigniew Pucek: Oczywiście, bo to znak, że nasze działania w zakresie przewozów kolejowych zostały docenione. Od wielu lat pracujemy nad silną pozycją PTK i teraz zbieramy owoce poniesionego trudu. Firma prężnie się rozwija, czego dowodem są z roku na rok coraz lepsze wyniki ekonomiczne, a także przyznawane nagrody. W ostatnim czasie zostaliśmy uhonorowani tytułem Solidny Pracodawca, za osiągnięcia w zakresie rozwoju kapitału ludzkiego oraz statuetką Lidera Polskiego Biznesu, za stały dynamiczny rozwój firmy, a także kontynuowanie najlepszych wzorców jakościowych czerpanych z ponad 50-letniej tradycji. Teraz przyszedł czas na kolejny Medal Europejski. Otrzymują go firmy, których usługi odpowiadają standardom europejskim. Zakres tych nagród świadczy o tym, że rozwijamy się równomiernie w każdym aspekcie działalności, wiec satysfakcja z ich otrzymania jest jeszcze większa.

Na początku bieżącego roku PTK połączyło się z Kopalnią Piasku „Kuźnica Warężyńska”. Czy istnieją już plany na następne tego typu kroki?
- ZP: Udziały w Kopalni Piasku „Kuźnica Warężyńska” z Dąbrowy Górniczej nabyliśmy już kilka lat temu, a w zeszłym roku zapadła decyzja o połączeniu przedsiębiorstw. Od stycznia połączone przedsiębiorstwa funkcjonują jako PTK Holding SA. W dalszej perspektywie rozważamy również wejście na giełdę papierów wartościowych, jednak na pewno nie nastąpi to wcześniej niż w 2009 roku. Był by to na pewno kolejny duży krok na drodze przeobrażeń w firmie.

Budowa gliwickiego terminalu kontenerowego stanowi element planu rozwoju firmy?

- ZP: Terminal powstał na skutek analizy sytuacji rynkowej naszej branży. Polscy przewoźnicy skupili się na rywalizacji w zakresie przewozów całopociągowych ładunków masowych, głównie węgla. Tymczasem wciąż rośnie popyt na transport innych grup ładunków, zwłaszcza przesyłek kontenerowych. Z drugiej strony niewielu przewoźników dysponuje odpowiednim taborem do realizacji tych przewozów, a ilość terminali kontenerowych w Polsce również nie jest w stanie zaspokoić zapotrzebowania rynku. Stąd nasza decyzja o zaangażowaniu się w budowę terminalu. Tym samym, otwierając oddział w Gliwicach liczymy na wzmocnienie pozycji PTK Holding na rynku przewoźników, zwłaszcza w sektorze transportu kombinowanego. Terminal pozwoli na sprawne i szybkie połączenie przewozów kolejowych z drogowymi. Dzięki temu nasi klienci będą mieli zapewnione kompleksowe usługi logistyczne.

PTK stawia na rozwój…

ZP: Naszym głównym celem jest utrzymanie co najmniej takiego tempa rozwoju, jakie mamy dzisiaj. W zeszłym roku zanotowaliśmy ponad 20 % wzrost przewożonego wolumenu, a w tym roku szacujemy, że wynik będzie jeszcze lepszy. Na najbliższe 12 miesięcy przewidujemy między innymi zwiększenie potencjału firmy o nowe jednostki trakcyjne i wagony, w tym kolejne jednostki typowe dla terminala, czyli platformy.
W planach jest także dalsza ekspansja firmy na rynki międzynarodowe. Chcemy zmierzyć się z zagraniczną konkurencją, zarówno z firmami aktualnie wchodzącymi na rynek polski, jak i eksportując nasze usługi poza granice kraju. Ale o szczegółach realizacji tego planu wolałbym na razie nie rozmawiać.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×