23 lipca 2017

Wiadomości » Dyskusje redakcyjne

Zła wiadomość dla polskich przedsiębiorców

Zła wiadomość dla polskich przedsiębiorcówSpowolnienie gospodarek Niemiec i Francji
Koniec ubiegłego roku był wyjątkowo trudny dla największych gospodarek strefy euro. Jak podał w czwartek Eurostat, niemiecka gospodarka zwolniła o 0,6% kwartał do kwartału, natomiast francuska zmniejszyła się w tym okresie o 0,3%. Zdaniem eksperta Pracodawców RP Piotra Wołejki, spowolnienie gospodarcze w tym krajach przełoży się na dalszy spadek portfela zamówień u polskich przedsiębiorców.
Już od kilku miesięcy boleśnie odczuwamy spowolnienie gospodarcze w Niemczech i Francji, które są odpowiednio pierwszym i czwartym rynkiem zbytu polskiego eksportu (łącznie sprzedajemy tam ponad 31% towarów i usług). Świadczą o tym m.in. dane dot. produkcji przemysłowej, która w grudniu ub.r. spadła o 10,6% w porównaniu z analogicznym miesiącem 2011 roku – mówi Wołejko.


Gospodarka, logistyka i eksport

Ekspert przypomina jednak, że istota problemów gospodarek obu państw jest odmienna. – Niemcy opierają się na eksporcie i są wrażliwi na spadek zapotrzebowania na własne wyroby. Wykazują przy tym zdolność do szybkiego odbicia się w razie poprawy sytuacji. Francja z kolei w dużo mniejszym stopniu uzależniona jest od eksportu, toteż musi szukać rozwiązania problemu stagnacji gospodarczej w reformach wewnętrznych – tłumaczy Wołejko.
Prognozy dla Niemiec i Francji na 2013 rok nie są najlepsze. Większe szanse na poprawę sytuacji mają nasi sąsiedzi po zachodniej stronie Odry.
– Eurostat przewiduje wzrost na poziomie 0,8% dla Niemiec i zaledwie 0,4% dla Francji – przypomina ekspert. Niemieccy przedsiębiorcy dostrzegają więc możliwości przyspieszenia i optymistycznie patrzą w przyszłość. Świadczy o tym chociażby indeks Ifo Business Climate, który wzrasta trzy miesiące z rzędu i w styczniu br. wyniósł 104,2 pkt, czyli najwięcej od czerwca 2012 r. – Polskie firmy szybko skorzystają na poprawie sytuacji w Niemczech, która wpłynie na zwiększenie liczby zamówień w sektorze przemysłowym– tłumaczy Wołejko.

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×