26 września 2017

Wiadomości » Dyskusje redakcyjne

Czy można odziedziczyć wpis do CEIDG?

Czy można odziedziczyć wpis do CEIDG?Zgodnie z interpretacją opublikowaną na stronach internetowych resortu gospodarki wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji Gospodarczej (CEIDG) nie podlega dziedziczeniu.
Jak czytamy w uzasadnieniu tej interpretacji - Zgodnie z art. 922 § 1 i 2 Kodeksu cywilnego, dalej: „k.c”, prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej.
Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.


Wpis do CEIDG jest bezpłatny

Wpis do CEIDG polega natomiast na wprowadzeniu do systemu teleinformatycznego danych podlegających wpisowi, wymienionych enumeratywnie w art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.), dalej: „s.d.g.”.
Należy przez to rozumieć, że wpis do CEIDG nie jest ani prawem, ani też obowiązkiem majątkowym w rozumieniu przepisów k.c., tym samym nie podlega dziedziczeniu. Wpis zmarłego przedsiębiorcy powinien być wykreślony w oparciu o art. 34 ust. 2 pkt 2 s.d.g. Natomiast przedsiębiorca będący osobą fizyczną może podjąć działalność gospodarczą dopiero w dniu złożenia wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (art. 14 ust. 1 i 2 s.d.g.).
Spadkobierca może natomiast odziedziczyć po zmarłym spadkodawcy przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 55(1) k.c.
Stosownie do art. 1025 § 1 k.c. na wniosek osoby mającej w tym interes nabycie spadku przez spadkobiercę stwierdza sąd, albo notariusz sporządzając akt poświadczenia dziedziczenia. Należy dodać, że nie istnieje prawny obowiązek uzyskania stwierdzenia nabycia spadku lub aktu poświadczenia dziedziczenia. Orzeczenie sądu ma charakter natomiast deklaratywny, pełni także funkcję legitymacyjną względem osoby trzeciej, która nie rości sobie praw do spadku z tytułu dziedziczenia; spadkobierca może udowodnić swoje prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku albo zarejestrowanym aktem poświadczenia dziedziczenia (art. 1027 k.c.).
źródło: Ministerstwo Gospodarki

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×