25 maja 2018

Wiadomości » Dyskusje redakcyjne

Zobacz co się dzieje na granicy

Zobacz co się dzieje na granicyNa taką możliwość pozwalają wdrożone przez Służbę Celną rozwiązania, zapewniające szybką informację o bieżącej sytuacji i procedurach stosowanych na przejściach granicznych, zdają egzamin. Z kamer pokazujących on-line przejścia graniczne w Medyce i Korczowej skorzystało już ponad milion osób.
Kamery, których zadaniem jest pokazanie bieżącej sytuacji na przejściach granicznych uruchomione zostały w 2012r. Jako pierwsze, od marca 2012 r., zaczęły funkcjonować kamery w Medyce, pokazujące zarówno wjazd jak i wyjazd z kraju. W maju 2012r. uruchomiono kolejne 2 kamery na kierunku wjazdowym i wyjazdowym w Korczowej.


Przyjazne przejścia graniczne dla przewoźników

Służba Celna we współpracy z wojewodą podkarpackim wdrożyła to rozwiązanie, chcąc ułatwić podróżnym sprawnie przekroczenie granicy. Jeszcze przez wyruszeniem w podróż, osoby przekraczające granicę mogą korzystając z pomocy Internetu, zapoznać się z bieżącym natężeniem ruchu granicznego i wybrać bardziej dogodne przejście graniczne. Jak pokazują dane statystyczne, z tej możliwości skorzystało już ponad milion 329 tysięcy osób. Każdego dnia odnotowywanych jest średnio ok 4 tysiące odsłon.
Z myślą o ułatwieniach dla osób przekraczających granicę, Izba Celna w Przemyślu uruchomiła w maju 2012r. wirtualny przewodnik po przejściu granicznym w Medyce. To innowacyjne, nie tylko w skali całego kraju, ale na całej granicy Unii Europejskiej rozwiązanie, przygotowane było przede wszystkim z myślą o kibicach, przekraczających podkarpackie przejścia graniczne podczas Euro 2012, zapewniając interaktywną pomoc w przygotowaniu się do odpraw paszportowo - celnych, które podczas EURO 2012 odbywały się po polskiej stronie przejścia granicznego.
Współpracując z pozostałymi służbami granicznymi, Izba Celna w Przemyślu poszerzyła funkcjonalność tego interaktywnego narzędzia. Od lutego 2013r. wirtualny przewodnik przez przejście graniczne w Medyce zapewnia kompleksową informację w zakresie przygotowania się do odprawy zarówno po polskiej jak i ukraińskiej stronie przejścia granicznego.
Zwrot VAT dla „pieszych” w Medyce

Z wirtualnego przewodnika, który dostępny jest w trzech wersjach językowych (polska, ukraińska i angielska) korzystają nie tylko Polacy. W grupie lokalizacji, z których najczęściej zwiedzano wirtualnie przejście graniczne w Medyce, poza Polską, odnotowano także Ukrainę, Niemcy, Białoruś i Rosję. Aplikacja udostępniona została także na urządzenia mobilne.
Dostęp, zarówno do kamer internetowych jak i wirtualnego przewodnika, możliwy jest m.in. ze stron internetowych: www.przemysl.ic.gov.pl (zakładka „Na granicy"), a także www.granica.gov.pl – portalu internetowego obsługiwanego przez podlaską Służbę Celną, na którym, oprócz czasu oczekiwania na przejściach granicznych z Białorusią, Ukrainą i Rosją, można m.in. znaleźć informacje dotyczące przepisów celnych, zalogować się do usługi eBooking BUS lub skorzystać z możliwości elektronicznego zarejestrowania dokumentu TAX FREE.
jagr./Izba Celna w Przemyślu

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×