20 kwietnia 2018

Wiadomości » Dyskusje redakcyjne

Europa ma przed sobą duże wyzwania

Europa ma przed sobą duże wyzwaniaTakie stwierdzenie przeważało wśród panelistów V Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który rozpoczął się wczoraj w Katowicach.
Pierwszy dzień obrad Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) zdominowała dyskusja na temat przyszłości gospodarki europejskiej i strefy euro, możliwości współpracy gospodarczej Państw UE z Afryką oraz polityki energetycznej.
Największa impreza gospodarcza Europy Środkowej już po raz piąty gromadzi w Katowicach przedstawicieli europejskich elit politycznych, biznesowych, naukowych i ekonomicznych.


Rynek jest wymagający...

W trakcie trzech kongresowych dni (13-15 maja 2013), wypełnionych niemal setką sesji tematycznych i licznymi wydarzeniami towarzyszącymi, poruszane będą tematy najważniejsze dla polskiej, europejskiej i światowej gospodarki. Debaty, toczące się w jedenastu lokalizacjach w obrębie stolicy Górnego Śląska, to okazja do dialogu i skonfrontowania wizji europejskich polityków oraz reprezentantów środowiska biznesowego i nauki.
Wymóg mądrego dialogu między polityką i społeczeństwem, między pracodawcami i pracownikami, jest kluczowy z punktu widzenia budowania autorytetu państwa, wiarygodności marki narodowej czy biznesowej, a także naszej otwartości – podkreślał w trakcie sesji otwierającej Europejski Kongres Gospodarczy Janusz Piechociński, wicepremier, minister gospodarki RP.
Podczas uroczystej inauguracji głos zabrali również szefowie resortów pozostałych państw poszerzonej Grupy Wyszehradzkiej (V4): Martin Kuba, minister przemysłu i handlu Republiki Czeskiej, Tomáš Malatinský, minister gospodarki Słowacji, Mihaly Varga, minister gospodarki narodowej Węgier oraz Varujan Vosganian, minister gospodarki Rumunii. Ich wystąpienia poświęcone były zagadnieniom przyszłości gospodarki europejskiej, współpracy i spójności oraz roli Europy Centralnej w Unii Europejskiej.
Moderatorem dyskusji, której przysłuchiwali się m.in. przedstawiciele władz samorządowych województwa śląskiego, był Jerzy Buzek.
 

 
Pierwsza kongresowa debata tematyczna odbyła się pod hasłem Go global! Świat, Europa, Afryka. Czas na nowe rozdanie. Poprowadził ją Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005, a o perspektywach zmian na ekonomicznej mapie świata i wspólnej, gospodarczej przyszłości Afryki i Europy rozmawiali m.in. El Hadji Malick Gakou, minister handlu, przemysłu i sektora nieformalnego Senegalu w latach 2012-2013, Elham Mahmood Ahmed Ibrahim, komisarz ds. infrastruktury i energetyki Unii Afrykańskiej, Horst Köhler, prezydent Niemiec w latach 2004-2009, Jan Kulczyk, przewodniczący Rady Nadzorczej Kulczyk Investments, założyciel CEED Institute oraz Andris Piebalgs, komisarz UE ds. Rozwoju.

Potrzeba nam szerszego spojrzenia. Powinniśmy zdywersyfikować się gospodarczo. To nie znaczy, że zrezygnujemy ze współpracy w strukturach europejskich. Musimy jednak zmienić nastawienie i odejść od stereotypów w postrzeganiu Afryki – podkreślał Aleksander Kwaśniewski, Prezydent RP w latach 1995-2005.
Tematyka poruszona w trakcie tej sesji była także kontynuowana podczas zainaugurowanego w ramach kongresu Forum Współpracy Gospodarczej Afryka – Europa Centralna, z udziałem ministrów Europy Centralnej oraz przedstawicieli rządów i biznesu krajów afrykańskich.
Kolejna sesja pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 poświęcona została przyszłości strefy euro.
 
 
Pierwszy dzień EEC 2013 upłynął także pod znakiem dyskusji na temat możliwości współpracy biznesu i kultury, toczącej się w trakcie sesji Zrównoważone inwestowanie – Kultura się opłaca! oraz Czy można liczyć kulturę? W ramach największej imprezy biznesowej Europy Centralnej miało także miejsce Ogólnopolskie Spotkanie Menedżerów Ochrony Zdrowia i sesje poświęcone gospodarce lekami oraz źródłom finansowania inwestycji w placówkach medycznych.
Panele pierwszego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2013 odbywały się w Centrum Kultury Katowice im. Krystyny Bochenek, Śląskim Urzędzie Wojewódzkim, Teatrze Korez oraz w Hotelu Novotel Katowice Centrum.

Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC) w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki oraz ekonomii.
W 100 sesjach tematycznych, debatach i imprezach towarzyszących EEC udział bierze około 6000 gości z Polski i z zagranicy.
Europejski Kongres Gospodarczy został uznany za forum jednej z najbardziej reprezentatywnych dyskusji o przyszłości Europy. Tezy wystąpień najważniejszych uczestników są często cytowane i szeroko komentowane. Organizatorem Europejskiego Kongresu Gospodarczego, od pierwszej edycji w 2009 roku, jest Grupa PTWP SA
.
jagr./EEC

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×