21 kwietnia 2018

Wiadomości » Dyskusje redakcyjne

O niemieckim MiLoG raz jeszcze

O niemieckim MiLoG raz jeszczeNa razie płacić i czekać reakcje Komisji Europejskiej
Jak zareagują polskie firmy na tę sytuację i czy z wyprzedzeniem się na to przygotowały?
Z tym pytaniem zwróciliśmy się do kilku firm branż TSL
Poprzednio przedstawiliśmy wypowiedzi Piotra Krawieckiego, prezesa zarządu DSV Road i Rafała Olszewskiego, prezesa zarządu PKS Gdańsk-Oliwa.
Dzisiaj tę tematykę porusza Wiktor Szymański, International and Domestic Freight Director w Optima Logistics Group


Stawka 8,5 euro dla polskich kierowców też...

Każda firma zareaguje inaczej, w zależności od branży i stopnia w jakim dotyka ją wprowadzona ustawa o płacy minimalnej w Niemczech. Jedno jest pewne, że ta ustawa wprowadza dużo zamieszania wśród polskich pracodawców, szczególnie z branży TSL, którzy nie przygotowali się na tę sytuację. Nie była przeprowadzona żadna kampania informacyjna, która wyjaśniałaby zatwierdzone przepisy i dawałaby ich jednoznaczną interpretację. Dlatego firmy na własną rękę próbują analizować Mindeslohngesetz (w skrócie: MiLoG), jednak dopóki nie ma oficjalnego stanowiska powinniśmy skrupulatnie przestrzegać wytycznych zapisanych w ustawie z 11 sierpnia 2014 r. Należy powiadamiać niemiecki urząd celny oraz ewidencjonować i archiwizować dokumentację pracowniczą.
pobierz formularz

Niemieckie Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w tej sprawie, w którym daje do zrozumienia, że dopóki Komisja Europejska nie ustosunkuje się do tej ustawy, to należy przestrzegać zasad w niej zapisanych. Nie pozostaje nam zatem nic innego, jak oczekiwanie na reakcję Komisji Europejskiej.
jagr./Optima

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×