24 lipca 2017

Wiadomości » Wywiady

Podatki, bezpłatna komunikacja i przedsiębiorcy w Warszawie

Podatki, bezpłatna komunikacja i przedsiębiorcy w WarszawieMłodzi do samorządu – konfrontacja
Wywiad z młodymi kandydatami dwóch największych komitetów dla spedycje.pl. Jak zapatrują się na bezpłatną komunikację miejską, warszawskie podatki, przedsiębiorców oraz politykę.
 „Zdecydowanie pozytywnie” - tak ocenia władze samorządowe w Warszawie Michał Kwiecień,
Poczucie niedosytu i zmarnowanego potencjału” - ocenia dotychczasową warszawską politykę Seweryn Szwarocki



64 mld zł na walkę z bezrobociem nie przyniosło efektu?

Dlaczego startuję do samorządu?

Seweryn Szwarocki: Bo kocham Warszawę! Bo chcę by Warszawa była miastem przyjaznym, wygodnym, nowoczesnym, dobrze zarządzanym. Bo boli mnie, że duże inwestycje realizowane są w Warszawie najdrożej w Europie. Bo chcę działać.

Michał Kwiecień: Chcę działać na rzecz młodego pokolenia. Moim zdaniem odpowiednia reprezentacja naszych interesów i współpraca z tymi środowiskami jest szansą na zwiększenie dotychczas niestety małej partycypacji młodych ludzi w życiu publicznym. Nie oznacza to jednak, że będzie to moje jedyne pole działalności. Moimi priorytetami będzie działalność w komisjach: edukacji i rodziny, bezpieczeństwa i porządku publicznego, infrastruktury i inwestycji. W zmienianiu Warszawy, chciałbym także współpracować z lokalnymi NGO'sami.



Startuję z hasłem?

Michał Kwiecień: Młodość, Energia, Rozsądek

Seweryn Szwarocki: WARTOŚCI I KOMPETENCJE. Po pierwsze, to hasło pasuje do mnie jako do osoby, która łączy doświadczenia społecznika, który był prezesem konserwatywnego stowarzyszenia KoLiber, z wieloletnim doświadczeniem ekonomisty i analityka w dużych firmach doradczych. Po drugie - uważam, że tylko połączenie kompetencji ze zdrowym systemem wartości może zapewnić prowadzenie skutecznej polityki, która służyć będzie dobru wspólnemu.

Co chcę zmienić?
Seweryn Szwarocki: Po pierwsze, chcę by publiczne pieniądze były lepiej wykorzystywane. Warszwa to największy budżet w kraju, jednocześnie pokusa nadużyć i niepotrzebnych wydatków. Jako Radny z doświadczeniem w audycie będę przyglądał się jak i na co wydawane są nasze pieniądze. Chcę również aby budżet był dzielony bardziej sprawiedliwie. Obecnie środki inwestycyjne na Targówku w przeliczeniu na jednego mieszkańca są jednymi z najniższych w Warszawie.
Będę walczył, aby dzielnice, których mieszkańców będę reprezentował czyli Targówek, Rembertów, Wawer i Wesoła nie były poszkodowane.
Po drugie, chcę aby samorząd był przyjazny rodzinie – poprzez obniżenie danin publicznych od podstawowej własności, poprzez likwidację ukrytego podatku jakim jest wieczysta dzierżawa na rzecz własności, poprzez przywrócenie możliwości wykupu mieszkań komunalnych z bonifikatą, poprzez lepszy dostęp do infrastruktury służącej rozwojowi dzieci (w zakresie edukacyjnym, sportowy, kulturalnym). Nie może być tak że z jednej strony walczymy z kryzysem demograficznym, a z drugiej obserwujemy z jakimi trudnościami spotykają się rodziny wielodzietne walcząc choćby o miejsca w przedszkolach.
Po trzecie, chcę aby oddać Warszawiakom ich czas – czas jaki spędzają w korkach, na poszukiwaniu miejsca do parkowania czy w kolejkach do urzędów. Można to zrobić poprzez prowadzenie inwestycji i remontów w trybie 24/7, poprzez budowę podziemnych parkingów i lepsze wykorzystanie przestrzeni miejskiej, optymalizację sygnalizacji świetlnej, zmianę godzin pracy urzędów i umożliwienie załatwienia większej ilości spraw przez Internet.

Michał Kwiecień: Co chcę zmienić? - Rozbudowa systemu P+R, - Rozwój inteligentnego systemu zarządzania ruchem, - Podziemne parkingi, - Więcej ścieżek rowerowych i rozwój systemu Veturillo, - Zwiększenie nakładów na szkolnictwo zawodowe i techniczne, - Więcej przedszkoli i żłobków, oraz rozbudowa obecnych, - Zwiększenie środków w budżecie obywatelskim, - Polityka Młodzieżowa, - Rozwój młodzieżowych rad dzielnic. To jedynie podstawowe punkty mojego programu. Istnieje wiele innych kwestii, o których nie napisałem, oraz które należy rozwiązywać na bieżąco.
Krym bez żywności – proszą o pomoc ukraińskich firm

Lokalne podatki – jakiej wysokości?
Michał Kwiecień:
Moim zdaniem obecny poziom podatków lokalnych jest sprawiedliwy i uzasadniony z punktu widzenia szeroko rozumianego interesu społecznego. Jestem jednak przeciwnikiem zwiększenia ich wysokości w najbliższej perspektywie.

Seweryn Szwarocki: Niskie, sprawiedliwe i roztropnie wydawane.

Bezpłatna komunikacja – jestem na Tak czy na Nie?
Seweryn Szwarocki: To należałoby dokładnie i skrupulatnie wyliczyć. Uwzględniając ilość osób, które mieszkają od lat w Warszawie, ale nie płacą tu podatków (sam w czasie kampanii spotykałem wiele osób, które mówiły mi, że z chęcią by zagłosowały, ale od lat jedynie wynajmują mieszkanie i nie chce im się przemeldowywać) – można spodziewać się, że oszczędności rzędu tysiąca złotych rocznie na komunikacji skłoniłyby te osoby do płacenia podatków w Warszawie – więc ta operacja mogłaby się zbilansować. Zauważmy, że już obecnie komunikacja jest subsydiowana w około 2/3 więc to nie będzie duża zmiana. Dodatkowo doszłyby oszczędności związane z drukiem i obsługą biletów i innego rodzaju synergie. Zauważmy również, że zaoszczędzone na bilecie pieniądze, Warszawiacy wydadzą na targu, w sklepie, w teatrze – zwiększając popyt wewnętrzny miasta i przyciągając w ten sposób nowe inwestycje.

Michał Kwiecień: Postulat bezpłatnej komunikacji jest hasłem czysto populistycznym i nierealnym. Po wprowadzeniu takich rozwiązań, w budżecie powstałaby luka na około 3 miliardy złotych. Zwolennicy tego pomysłu powołują się na przykład stolicy Estonii, gdzie darmowa komunikacja funkcjonuje, lecz niestety nie ma porównania pomiędzy komunikacją w Tallinnie, a tą w Warszawie. Spójrzmy chociaż na liczbę mieszkańców obu miast. Tallin zamieszkuje ledwie 430 tys. ludzi, a Warszawę – 1,7 miliona. Pod debatę można by poddać pomysł dopłat do biletów kwartalnych, dla obywateli płacących podatki w stolicy, ale bezpłatna komunikacja jest czystą utopią.

Jak oceniam dotychczasowe władze samorządowe?
Seweryn Szwarocki: Poczucie niedosytu i zmarnowanego potencjału.

Michał Kwiecień: Zdecydowanie pozytywnie.

Seweryn Szwarocki: Rządy Platformy przypadły na pierwsze lata Polski w Unii Europejskiej, kiedy to w okresie dostosowawczym otrzymywaliśmy najwięcej pieniędzy na inwestycje. Owszem, udało się przez ostatnie 8 lat zrealizować z dużym spóźnieniem dwie duże inwestycje, jednak za jaką cenę? Kilometr warszawskiego metra kosztował nas trzy razy więcej niż mieszkańców Bukaresztu, Sofii czy Madrytu, a obwodnicę Warszawy budowano drożej niż autostradę w Alpach. Gdybyśmy byli w stanie zrealizować te inwestycje choćby o 20% taniej, wystarczyłoby to na kolejny most przez Wisłę, czy wyremontowanie setek kilometrów dróg w naszych dzielnicach. Teraz ten kurek jest zakręcany, więc taka okazja już się nie powtórzy. Ratusza chyba to jednak nie martwi bo lekką ręką wyrzuca np. 2 mln złotych na remont pomnika Czterech Śpiących czy setki tysięcy na kolejne instalacje tęczy z coraz to nowszymi zabezpieczeniami. Zamiast finansować te wątpliwe projekty należałoby zwiększyć budżet partycypacyjny i pozwolić decydować mieszkańcom czego brakuje im w lokalnym otoczeniu.

Michał Kwiecień: Moim zdaniem, przez ostatnie lata, Warszawa zmieniła się nie do poznania. Przykłady to: nowoczesna komunikacja, lepsze zagospodarowanie przestrzenne, inwestycje w miejsca rekreacji i przestrzenie zielone, rozwój start – up'ów. To jedynie niektóre z sukcesów obecnych władz samorządowych.

Co młodzi mogą dać samorządom?
Michał Kwiecień: Młodzi samorządowcy wniosą nowe spojrzenie na prace lokalnych władz, oraz otworzą je na nowe perspektywy, które nie zawsze są dostrzegane – szczególnie z punktu widzenia młodego pokolenia. Rozmawiając z wieloma wyborcami (nie tylko młodymi), często spotkałem się z pozytywnymi reakcjami na mój wiek. Wychodzą oni z założenia, że nasze wizje i pomysły na Warszawę otworzą ją na kolejne wyzwania, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w następującej kadencji.

Seweryn Szwarocki: Albert Einstein powiedział kiedyś „Gdy wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić - przychodzi ktoś kto o tym nie wie – i robi to.” To zadanie dla młodych – spojrzeć po nowemu na stare problemy. Proponować rozwiązania o których nikt nie pomyślał; wnieść świeżość i odwagę; sięgać po nowe technologie i wykorzystywać je w samorządzie;

Lokalni przedsiębiorcy – czy chce im pomóc? Jeśli tak, to jak?
Michał Kwiecień: Lokalna Przedsiębiorczość jest jednym z najważniejszych obszarów polityki miejskiej. Pomoc im powinna być jednym z priorytetów. Na szczególną uwagę zasługuje wsparcie młodych ludzi, którzy chcą założyć pierwszą działalność gospodarczą.

Seweryn Szwarocki: Przede wszystkim nie przeszkadzać. Przedsiębiorcy nie potrzebują specjalnych przywilejów, dotacji czy innych nierynkowych udogodnień. Pomóc można im poprzez znoszenie barier, które przeszkadzają im w prowadzeniu podstawowej działalności – barier fiskalnych, biurokratycznych, instytucjonalnych. Nie wszystkie problemy da się rozwiązać na poziomie samorządu, ale wiele tak – czas oczekiwania na decyzję, jakość merytoryczna decyzji, traktowanie przedsiębiorców jako partnerów a nie potencjalnych przestępców – to niektóre z nich. Sprawny i przyjazny urząd to pierwszy krok do wzrostu prywatnych inwestycji w mieście.

Michał Kwiecień: Według mnie, jedną ze skutecznych form pomocy będzie rozwój i promocja doskonale działającego „Centrum Przedsiębiorczości Smolna”. Moimi kolejnymi dwoma pomysłami na pomoc przedsiębiorcom są dotacje dla Warszawiaków chcących założyć tu firmę oraz wprowadzenie w szkołach zajęć z zakresu edukacji przedsiębiorczej.

Startuję z miejsca i listy?






Michał Kwiecień:
Startuję z list Platformy Obywatelskiej z okręgu Mokotów. Lista numer 4, miejsce 12.













Seweryn Szwarocki:
Kandyduję do Rady Warszawy z miejsca 4 listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu obejmującym dzielnice: Targówek, Wawer, Rembertów, Wesoła.









Dziękuję za rozmowę

Konfrontował Michał Bruszewski

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×