21 kwietnia 2018

Wiadomości » Wywiady

Podatki, bezpłatna komunikacja i przedsiębiorcy w Warszawie

Podatki, bezpłatna komunikacja i przedsiębiorcy w WarszawieMłodzi do samorządu – konfrontacja
Wywiad z młodymi kandydatami dwóch największych komitetów dla spedycje.pl. Jak zapatrują się na bezpłatną komunikację miejską, warszawskie podatki, przedsiębiorców oraz politykę.
 „Zdecydowanie pozytywnie” - tak ocenia władze samorządowe w Warszawie Michał Kwiecień,
Poczucie niedosytu i zmarnowanego potencjału” - ocenia dotychczasową warszawską politykę Seweryn Szwarocki64 mld zł na walkę z bezrobociem nie przyniosło efektu?

Dlaczego startuję do samorządu?

Seweryn Szwarocki: Bo kocham Warszawę! Bo chcę by Warszawa była miastem przyjaznym, wygodnym, nowoczesnym, dobrze zarządzanym. Bo boli mnie, że duże inwestycje realizowane są w Warszawie najdrożej w Europie. Bo chcę działać.

Michał Kwiecień: Chcę działać na rzecz młodego pokolenia. Moim zdaniem odpowiednia reprezentacja naszych interesów i współpraca z tymi środowiskami jest szansą na zwiększenie dotychczas niestety małej partycypacji młodych ludzi w życiu publicznym. Nie oznacza to jednak, że będzie to moje jedyne pole działalności. Moimi priorytetami będzie działalność w komisjach: edukacji i rodziny, bezpieczeństwa i porządku publicznego, infrastruktury i inwestycji. W zmienianiu Warszawy, chciałbym także współpracować z lokalnymi NGO'sami.Startuję z hasłem?

Michał Kwiecień: Młodość, Energia, Rozsądek

Seweryn Szwarocki: WARTOŚCI I KOMPETENCJE. Po pierwsze, to hasło pasuje do mnie jako do osoby, która łączy doświadczenia społecznika, który był prezesem konserwatywnego stowarzyszenia KoLiber, z wieloletnim doświadczeniem ekonomisty i analityka w dużych firmach doradczych. Po drugie - uważam, że tylko połączenie kompetencji ze zdrowym systemem wartości może zapewnić prowadzenie skutecznej polityki, która służyć będzie dobru wspólnemu.

Co chcę zmienić?
Seweryn Szwarocki: Po pierwsze, chcę by publiczne pieniądze były lepiej wykorzystywane. Warszwa to największy budżet w kraju, jednocześnie pokusa nadużyć i niepotrzebnych wydatków. Jako Radny z doświadczeniem w audycie będę przyglądał się jak i na co wydawane są nasze pieniądze. Chcę również aby budżet był dzielony bardziej sprawiedliwie. Obecnie środki inwestycyjne na Targówku w przeliczeniu na jednego mieszkańca są jednymi z najniższych w Warszawie.
Będę walczył, aby dzielnice, których mieszkańców będę reprezentował czyli Targówek, Rembertów, Wawer i Wesoła nie były poszkodowane.
Po drugie, chcę aby samorząd był przyjazny rodzinie – poprzez obniżenie danin publicznych od podstawowej własności, poprzez likwidację ukrytego podatku jakim jest wieczysta dzierżawa na rzecz własności, poprzez przywrócenie możliwości wykupu mieszkań komunalnych z bonifikatą, poprzez lepszy dostęp do infrastruktury służącej rozwojowi dzieci (w zakresie edukacyjnym, sportowy, kulturalnym). Nie może być tak że z jednej strony walczymy z kryzysem demograficznym, a z drugiej obserwujemy z jakimi trudnościami spotykają się rodziny wielodzietne walcząc choćby o miejsca w przedszkolach.
Po trzecie, chcę aby oddać Warszawiakom ich czas – czas jaki spędzają w korkach, na poszukiwaniu miejsca do parkowania czy w kolejkach do urzędów. Można to zrobić poprzez prowadzenie inwestycji i remontów w trybie 24/7, poprzez budowę podziemnych parkingów i lepsze wykorzystanie przestrzeni miejskiej, optymalizację sygnalizacji świetlnej, zmianę godzin pracy urzędów i umożliwienie załatwienia większej ilości spraw przez Internet.

Michał Kwiecień: Co chcę zmienić? - Rozbudowa systemu P+R, - Rozwój inteligentnego systemu zarządzania ruchem, - Podziemne parkingi, - Więcej ścieżek rowerowych i rozwój systemu Veturillo, - Zwiększenie nakładów na szkolnictwo zawodowe i techniczne, - Więcej przedszkoli i żłobków, oraz rozbudowa obecnych, - Zwiększenie środków w budżecie obywatelskim, - Polityka Młodzieżowa, - Rozwój młodzieżowych rad dzielnic. To jedynie podstawowe punkty mojego programu. Istnieje wiele innych kwestii, o których nie napisałem, oraz które należy rozwiązywać na bieżąco.
Krym bez żywności – proszą o pomoc ukraińskich firm

Lokalne podatki – jakiej wysokości?
Michał Kwiecień:
Moim zdaniem obecny poziom podatków lokalnych jest sprawiedliwy i uzasadniony z punktu widzenia szeroko rozumianego interesu społecznego. Jestem jednak przeciwnikiem zwiększenia ich wysokości w najbliższej perspektywie.

Seweryn Szwarocki: Niskie, sprawiedliwe i roztropnie wydawane.

Bezpłatna komunikacja – jestem na Tak czy na Nie?
Seweryn Szwarocki: To należałoby dokładnie i skrupulatnie wyliczyć. Uwzględniając ilość osób, które mieszkają od lat w Warszawie, ale nie płacą tu podatków (sam w czasie kampanii spotykałem wiele osób, które mówiły mi, że z chęcią by zagłosowały, ale od lat jedynie wynajmują mieszkanie i nie chce im się przemeldowywać) – można spodziewać się, że oszczędności rzędu tysiąca złotych rocznie na komunikacji skłoniłyby te osoby do płacenia podatków w Warszawie – więc ta operacja mogłaby się zbilansować. Zauważmy, że już obecnie komunikacja jest subsydiowana w około 2/3 więc to nie będzie duża zmiana. Dodatkowo doszłyby oszczędności związane z drukiem i obsługą biletów i innego rodzaju synergie. Zauważmy również, że zaoszczędzone na bilecie pieniądze, Warszawiacy wydadzą na targu, w sklepie, w teatrze – zwiększając popyt wewnętrzny miasta i przyciągając w ten sposób nowe inwestycje.

Michał Kwiecień: Postulat bezpłatnej komunikacji jest hasłem czysto populistycznym i nierealnym. Po wprowadzeniu takich rozwiązań, w budżecie powstałaby luka na około 3 miliardy złotych. Zwolennicy tego pomysłu powołują się na przykład stolicy Estonii, gdzie darmowa komunikacja funkcjonuje, lecz niestety nie ma porównania pomiędzy komunikacją w Tallinnie, a tą w Warszawie. Spójrzmy chociaż na liczbę mieszkańców obu miast. Tallin zamieszkuje ledwie 430 tys. ludzi, a Warszawę – 1,7 miliona. Pod debatę można by poddać pomysł dopłat do biletów kwartalnych, dla obywateli płacących podatki w stolicy, ale bezpłatna komunikacja jest czystą utopią.

Jak oceniam dotychczasowe władze samorządowe?
Seweryn Szwarocki: Poczucie niedosytu i zmarnowanego potencjału.

Michał Kwiecień: Zdecydowanie pozytywnie.

Seweryn Szwarocki: Rządy Platformy przypadły na pierwsze lata Polski w Unii Europejskiej, kiedy to w okresie dostosowawczym otrzymywaliśmy najwięcej pieniędzy na inwestycje. Owszem, udało się przez ostatnie 8 lat zrealizować z dużym spóźnieniem dwie duże inwestycje, jednak za jaką cenę? Kilometr warszawskiego metra kosztował nas trzy razy więcej niż mieszkańców Bukaresztu, Sofii czy Madrytu, a obwodnicę Warszawy budowano drożej niż autostradę w Alpach. Gdybyśmy byli w stanie zrealizować te inwestycje choćby o 20% taniej, wystarczyłoby to na kolejny most przez Wisłę, czy wyremontowanie setek kilometrów dróg w naszych dzielnicach. Teraz ten kurek jest zakręcany, więc taka okazja już się nie powtórzy. Ratusza chyba to jednak nie martwi bo lekką ręką wyrzuca np. 2 mln złotych na remont pomnika Czterech Śpiących czy setki tysięcy na kolejne instalacje tęczy z coraz to nowszymi zabezpieczeniami. Zamiast finansować te wątpliwe projekty należałoby zwiększyć budżet partycypacyjny i pozwolić decydować mieszkańcom czego brakuje im w lokalnym otoczeniu.

Michał Kwiecień: Moim zdaniem, przez ostatnie lata, Warszawa zmieniła się nie do poznania. Przykłady to: nowoczesna komunikacja, lepsze zagospodarowanie przestrzenne, inwestycje w miejsca rekreacji i przestrzenie zielone, rozwój start – up'ów. To jedynie niektóre z sukcesów obecnych władz samorządowych.

Co młodzi mogą dać samorządom?
Michał Kwiecień: Młodzi samorządowcy wniosą nowe spojrzenie na prace lokalnych władz, oraz otworzą je na nowe perspektywy, które nie zawsze są dostrzegane – szczególnie z punktu widzenia młodego pokolenia. Rozmawiając z wieloma wyborcami (nie tylko młodymi), często spotkałem się z pozytywnymi reakcjami na mój wiek. Wychodzą oni z założenia, że nasze wizje i pomysły na Warszawę otworzą ją na kolejne wyzwania, z którymi przyjdzie nam się zmierzyć w następującej kadencji.

Seweryn Szwarocki: Albert Einstein powiedział kiedyś „Gdy wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić - przychodzi ktoś kto o tym nie wie – i robi to.” To zadanie dla młodych – spojrzeć po nowemu na stare problemy. Proponować rozwiązania o których nikt nie pomyślał; wnieść świeżość i odwagę; sięgać po nowe technologie i wykorzystywać je w samorządzie;

Lokalni przedsiębiorcy – czy chce im pomóc? Jeśli tak, to jak?
Michał Kwiecień: Lokalna Przedsiębiorczość jest jednym z najważniejszych obszarów polityki miejskiej. Pomoc im powinna być jednym z priorytetów. Na szczególną uwagę zasługuje wsparcie młodych ludzi, którzy chcą założyć pierwszą działalność gospodarczą.

Seweryn Szwarocki: Przede wszystkim nie przeszkadzać. Przedsiębiorcy nie potrzebują specjalnych przywilejów, dotacji czy innych nierynkowych udogodnień. Pomóc można im poprzez znoszenie barier, które przeszkadzają im w prowadzeniu podstawowej działalności – barier fiskalnych, biurokratycznych, instytucjonalnych. Nie wszystkie problemy da się rozwiązać na poziomie samorządu, ale wiele tak – czas oczekiwania na decyzję, jakość merytoryczna decyzji, traktowanie przedsiębiorców jako partnerów a nie potencjalnych przestępców – to niektóre z nich. Sprawny i przyjazny urząd to pierwszy krok do wzrostu prywatnych inwestycji w mieście.

Michał Kwiecień: Według mnie, jedną ze skutecznych form pomocy będzie rozwój i promocja doskonale działającego „Centrum Przedsiębiorczości Smolna”. Moimi kolejnymi dwoma pomysłami na pomoc przedsiębiorcom są dotacje dla Warszawiaków chcących założyć tu firmę oraz wprowadzenie w szkołach zajęć z zakresu edukacji przedsiębiorczej.

Startuję z miejsca i listy?


Michał Kwiecień:
Startuję z list Platformy Obywatelskiej z okręgu Mokotów. Lista numer 4, miejsce 12.

Seweryn Szwarocki:
Kandyduję do Rady Warszawy z miejsca 4 listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu obejmującym dzielnice: Targówek, Wawer, Rembertów, Wesoła.

Dziękuję za rozmowę

Konfrontował Michał Bruszewski

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×