20 kwietnia 2018

Wiadomości » Wywiady

Konkurs ekonomiczny dla uczniów szkół średnich

Konkurs ekonomiczny dla uczniów szkół średnichO Akademii KoLibra – konkursie ekonomicznym dla uczniów szkół średnich z koordynatorką akcji Lilianą Lipką. "Oczywiście wiemy, że nie da się tych prac stworzyć w oparciu o podręczniki do przedsiębiorczości przerabiane w szkołach, ale nie uważamy, że to może być jakiś problem. Chcemy, aby w konkursie wzięły udział osoby ambitne, które nie będą miały oporów przed zajrzeniem do jednej, czy drugiej książki, albo też znalezienia w Internecie dobrego artykułu, który by pomógł wyrobić sobie zdanie w danej sprawie" - dla spedycje.pl
Konwoje na Ukrainę - wywiad z ekspertem
Michał Bruszewski: Czym jest Akademia Kolibra? Jaki cel Wam przyświecał gdy tworzyliście ten konkurs?

Liliana Lipka: W tym roku odbywa się już trzecia edycja tego konkursu, myślę jednak, że cele cały czas są te same. Chcemy aktywizować młodzież już w czasie ich nauki w szkole średniej. Mamy nadzieję tym konkursem propagować wiedzę z zakresu ekonomii i gospodarki i zachęcać do zdobywania jej we własnym zakresie. Chcemy pokazać, że posiadanie wiedzy w tym zakresie opłaca się, choćby przez to, że w konkursie można wygrać cenne nagrody. Jednocześnie mamy nadzieję pomóc w dalszym zdobywaniu wiedzy i umiejętności tym najzdolniejszym i najbardziej ambitnym.

Kto będzie uczestniczył w seminarium dla zwycięzców akademii? I przede wszystkim co można wygrać?

Już samo seminarium jest nagrodą. Nie co dzień zdarza się okazja do uczestnictwa w dwudniowym seminarium ekonomicznym z takimi autorytetami. Staramy się, aby tematy poruszane w czasie przyjazdu do Warszawy były nie tylko ważne, ale też naprawdę ciekawe dla uczestników. W seminarium uczestniczy dwudziestu zwycięzców Akademii – autorzy najlepszych prac spośród wszystkich przesłanych nam w danej edycji.
Inne nagrody to tablet i uczestnictwo w Polsko-Amerykańskiej Akademii Liderów dla zwycięzcy, który zostanie wyłoniony w egzaminie tydzień po seminarium, Kurs Podstawowy w ASBIRO dla wszystkich dwudziestu uczestników seminarium i cenne nagrody książkowe.

Wykładowcy seminarium (m.in.):
Paweł Dobrowolski – absolwent Uniwersytetu Harvarda, ekspert Instytutu Sobieskiego
Witold Kwaśnicki,
Maciej Gnyszka,
Marek Kułakowski,
Adam Kondrakiewicz,
Maciej Ziółkowski

Jaka jest dotychczasowa frekwencja na konkurs? Ile już prac przesłano?
Na tym etapie nie spodziewamy się jeszcze masowego napływu prac. Docierają do nas pojedyncze eseje, a czasem także prośby o podanie szczegółów. Większość osób woli zostawić sobie wysłanie eseju na ostatnią chwilę, dlatego masowo pracę zaczną wpływać dopiero na kilka dni przed terminem.

W szkole średniej raczej ciężko o myśli Miltona Friedmana, Ludwiga von Misesa czy nawet polskich nestorów wolnego rynku takich jak Roman Rybarski czy Adam Heydel – zatem jak uczniowie mają opisać kwestie liberalizmu gospodarczego?

W żadnym z tematów nie prosimy o opisanie kwestii liberalizmu gospodarczego. Uczniowie mają napisać pracę na temat, z konkretnymi tezami i rzeczowymi, solidnymi argumentami. Oczywiście wiemy, że nie da się tych prac stworzyć w oparciu o podręczniki do przedsiębiorczości przerabiane w szkołach, ale nie uważamy, że to może być jakiś problem. Chcemy, aby w konkursie wzięły udział osoby ambitne, które nie będą miały oporów przed zajrzeniem do jednej, czy drugiej książki, albo też znalezienia w Internecie dobrego artykułu, który by pomógł wyrobić sobie zdanie w danej sprawie. Poza tym, żeby ułatwić szukanie literatury, polecaliśmy projekt KoLiber Kraków: „Mapa KoLiberalizmu”, gdzie spisane i pogrupowane są książki w jakiś sposób nam bliskie. Poza tym liczymy na pomysłowość uczestników konkursu. Im szerzej będą szukać sami, tym więcej się dowiedzą i będą mieli możliwość spojrzeć na dany problem z różnych stron, a to jest niezwykle istotne, bo przecież nie ważne, jakie my mamy poglądy, ważne jaka jest prawda. A tę trzeba szukać na własny rachunek.

Rozmawiał Michał Bruszewski

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×