21 maja 2018

Wiadomości » Wywiady

Najważniejsza sprawa to obniżenie kosztów pracy

Najważniejsza sprawa to obniżenie kosztów pracyWywiad z Cezarym Kaźmierczakiem, Prezesem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.
Jestem zwolennikiem silnego państwa minimum. Co to oznacza? Państwo powinno zajmować się rozstrzyganiem sporów, bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym oraz infrastrukturą ale dla… wszystkich obywateli. To są jego najważniejsze funkcje. Przez infrastrukturę dla wszystkich Polaków rozumiem np.: drogi i szpitale, ale już niekoniecznie orkiestry symfoniczne czy produkcje nieudolnych filmów, których nikt nie chce oglądać’ – ekspert dla spedycje.pl

Michał Bruszewski: Jest Pan zwolennikiem wyższej kwoty wolnej od podatku czy w ogóle likwidacji podatku dochodowego?

Cezary Kaźmierczak:
Uważam, że należy go zlikwidować. Zamiast wprowadzać kwotę wolną od podatku warto wprowadzić podatek od funduszu płac, który by płaciły przedsiębiorstwa. Zwykli ludzie mogliby zażywać szczęśliwego życia, w ogóle nie mając z podatkiem styczności (śmiech).

A gdyby miał Pan wpływ na sprawy gospodarcze, z pozycji rządu,  to jaka by była Pana pierwsza decyzja?

Reforma finansów publicznych. Przy obecnych wydatkach państwa podatków obniżyć się nie da. Można to zrobić po reformie finansów publicznych. Jestem zwolennikiem silnego państwa minimum. Co to oznacza?
Państwo powinno zajmować się rozstrzyganiem sporów, bezpieczeństwem wewnętrznym i zewnętrznym oraz infrastrukturą ale dla… wszystkich obywateli. To są jego najważniejsze funkcje. Przez infrastrukturę dla wszystkich Polaków rozumiem np.: drogi i szpitale, ale już niekoniecznie orkiestry symfoniczne czy produkcje nieudolnych filmów, których nikt nie chce oglądać.
Uważam, że państwo powinno się skupić na tym co jest dla wszystkich obywateli. Wówczas byłaby możliwość obniżenia podatków – ale jak mówiłem, najpierw zreformujmy finanse. Ktoś kto twierdzi, że bez tej reformy obniży podatki albo czyni to nieświadomie albo kłamie.

A co z innymi zmianami? Co z podatkiem VAT np?


Zostawiłbym VAT ale ujednolicił stawkę. Oprócz tego pieniądze realnie można wziąć od korporacji, które nie są podatkowe. Najważniejszą moim zdaniem sprawą jest obniżenie kosztów pracy. Jeśli to uczynimy to może to spowodować i wzrost zarobków i rozwój gospodarki. Pamiętajmy jednak, że pieniądze możemy tylko wziąć od firm ale należy je pobierać w najmniej uciążliwy sposób.
Przede wszystkim musimy zlikwidować te możliwości, które umożliwiają firmom zagranicznym niepłacenie podatków. Według naszych obliczeń to kwota ok. 30 mld zł, niektórzy twierdzą, iż sięga nawet 40 mld zł. Ale niestety politycy wciąż pozostają pod wpływem doradców podatkowych i musimy to zmienić…

Dziękuję za rozmowę

Rozmawiał Michał Bruszewski
zdj: ze zbiorów ZPiP

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×