23 lipca 2017

Wiadomości » Wywiady

Nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości oferowanej powierzchni magazynowej

Nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości oferowanej powierzchni magazynowejWywiad z Magdą Kilijańską , Leasing Manager P3 Logistic Parks dla spedycje.pl.
Należy pamiętać, że jeśli chodzi o rynek CEE, to nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości oferowanej powierzchni magazynowej. Obecnie zasób nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wynosi ok. 9 mln mkw. i to właśnie atrakcyjność czynszów pozwala nam przyciągać do naszego kraju najemców z zagranicy” – ówi ekspert dla spedycje.pl

Michał Bruszewski: Jak ocenia Pani rynek nieruchomości „pod logistykę” w Polsce? Czy rynek się wypala?

W naszej opinii rynek magazynowy w Polsce rozwija się dynamicznie. Potwierdzają to również raporty rynkowe, wedle których w pierwszym kwartale 2015r. całkowity popyt na powierzchnie magazynowo-przemysłowe wyniósł ponad 600 000 mkw. Jest to wynik o ok. 30% lepszy w porównaniu z I kwartałem 2014r., a zarazem najlepszy początek roku w historii rynku magazynowego. Co warte podkreślenia, największym zainteresowaniem wśród najemców cieszył się region Polski Centralnej (głównie Piotrków Trybunalski), w którym łącznie wynajęto ok. 141 000 mkw. Ta lokalizacja jest dla P3 szczególnie istotna, gdyż na początku roku nabyliśmy park logistyczny w pobliżu Piotrkowa Trybunalskiego - P3 Piotrków. Park P3 Piotrków oferuje 75 000 mkw. powierzchni, która jest w całości wynajęta. Jakkolwiek dynamika najmu w Centralnej Polsce w ostatnich latach nie była szczególnie imponująca, z dużą ilością pustostanów na niektórych rynkach regionalnych, to w szczególności w okolicach Piotrkowa Trybunalskiego, za sprawą rozwoju infrastruktury, w tym autostrady A1, ta lokalizacja staje się coraz bardziej atrakcyjnym punktem na polskiej mapie powierzchni magazynowych.

Głównymi najemcami powierzchni magazynowych pozostają operatorzy logistyczni. Dla przykładu w ostatnim czasie w P3 Piotrków przedłużyliśmy umowę z FM Logistic na najem łącznie ponad 37 000 mkw.
Z kolei w innym naszym parku – P3 Mszczonów – dostarczamy firmie ID Logistic magazyn BTS o powierzchni 46 600 mkw. ID Logistics jest dostawcą usług w zakresie logistyki kontraktowej z siedzibą we Francji, obsługującym sektor detaliczny, budowlany, przemysłowy, tekstylny, kosmetyczny oraz handel internetowy.
W Mszczonowie dysponujemy gruntem umożliwiającym nam rozbudowę parku o dodatkowe ponad 140 000 mkw. powierzchni magazynowej, a w naszych pozostałych dwóch parkach, P3 Błonie i P3 Poznań, możemy dostarczyć łącznie prawie 200 000 mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej.

Jak skomentowałaby Pani ceny za wynajem powierzchni magazynowych (m. in.) w porównaniu do reszty Europy i Świata? Jak prezentuję się te stawki w Polsce na tle reszty krajów?


Czynsze najmu w Polsce pozostają na stabilnym poziomie. Mimo, że procent niewynajętych powierzchni ciągle spada, przy stabilnym popycie można oczekiwać, że w ciągu najbliższych miesięcy, w niektórych rejonach Polski możemy mieć do czynienia z nieznacznym wzrostem stawek. Należy pamiętać, że jeśli chodzi o rynek CEE, to nasz kraj zajmuje pierwsze miejsce pod względem ilości oferowanej powierzchni magazynowej. Obecnie zasób nowoczesnej powierzchni magazynowej w Polsce wynosi ok. 9 mln mkw. i to właśnie atrakcyjność czynszów pozwala nam przyciągać do naszego kraju najemców z zagranicy,


Dziękuję za rozmowę

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

Ze względów bezpieczeństwa komentowanie artykułów wymaga potwierdzenia wpisu.
Państwa komentarz będzie wyświetlony po kliknięciu linku wysłanego na wprowadzony adres email.


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2017 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności×