24 czerwca 2018

Wiadomości » Wywiady

Kierowca - mechanik zawód mile widziany

Kierowca - mechanik zawód mile widzianyZawód kierowca-mechanik od września tego roku wraca do oferty edukacyjnej szkół zawodowych. Jak podają liczne raporty, kierowca jest jednym z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców zawodów na rynku a dodatkowo bardzo dobrze płatnym.
Jednakże nie jest to łatwy kawałek chleba i wymaga wielu wyrzeczeń, a do tego nie każdy posiada predyspozycje, jak również chciałby się tej pracy podjąć.

Ilu kierowców potrzebuje rynek?

Organizacja działająca w obszarach rynku pracy ManpowerGroup, w analizie „Niedobór talentów” 2016, podaje, że zawód kierowca jest jednym z najbardziej poszukiwanych zawodów zarówno w Polsce jak i na świecie. Respondentom w badaniu postawiono pytanie: „Ze znalezieniem przedstawicieli jakich zawodów ma problem Państwa firma?” Analiza wyników pokazała, że kierowca to zawód znajdujący się w Polsce na piątej pozycji wśród najbardziej poszukiwanych zawodów.


Zawód kierowca-mechanik...

W Europie zawód ten uplasował się na pozycji czwartej („Ranking dla regionu EMEA” = 22 państwa Europy +Izrael + Republika Południowej Afryki). Natomiast w skali światowej zajął piąte miejsce w rankingu.
Instytut Transportu Samochodowego już dziś zapowiada, że do 2018 roku w Polsce będzie brakować około 25 tysięcy kierowców, co również potwierdzają inne, niezależne instytucja badawcze.

Jakie są szacunkowe zarobki kierowcy?

Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie miesięczne brutto osób zatrudnionych na postawie stosunku pracy w sektorze transportu w 2014 roku wyniosło 3392,10 zł (3351,60 zł w 2013 roku). Dane GUS o przeciętnym wynagrodzeniu miesięcznym w sektorze transportu odnoszą się do osób zatrudnionych na umową o pracę (a więc nie tylko do kierowców) i obejmują wynagrodzenie zasadnicze, premie, nagrody, dodatki stałe i przejściowe, godziny nadliczbowe, wynagrodzenia za czas urlopów, za czas przestojów płatnych, zasiłki chorobowe i inne.
Nie uwzględniają natomiast takich składników pensji jak ryczałt za nocleg i diety. Jak szacuje OCRK (Ogólnopolskie Centrum Rozliczeń Kierowców) zarobki kierowców w Polsce plasują się w widełkach 4 000 zł a 6 000 zł netto. Dodajmy, że MILOG wymusił na polskim przedsiębiorcy zapłatę kierowcy 8,5 euro na teranie Niemiec za każdą godzinę pracy.

A jak wygląda praca dziś z perspektywy zawodowego kierowcy?

Zenon Piekarczyk, kierowca z 45-letnim doświadczeniem, wyróżniony odznaką IRU, od 19 lat pracujący w PKS Gdańsk-Oliwa SA, tak mówi o swoim zawodzie - Zacząłem jeździć samochodem ciężarowym w 1971 roku, czyli 45 lat temu. Swoją przygodę z transportem rozpocząłem od stanowiska mechanika. Później chciałem się rozwijać a świat stawał się temu przychylniejszy. Utworzyła się Unia Europejska, otworzyły się granice, można było zacząć jeździć za granicę. Nadarzała się okazja do rozszerzenia kwalifikacji a dodatkowo odwiedzenia wielu miejsc w Europie, dlatego zdecydowałem się na zawód kierowcy.
Pracując jako młody kierowca nie miałem wzorców do naśladowania, do wszystkiego dochodziłem etapami. Kiedyś trzeba było samemu dużo się uczyć, mieć pewną dozę zawziętości, wyczucia. Ponadto, kierowcy miedzy sobą wymieniali się informacjami, uczyli nawzajem.  
Zaczynałem od jeżdżenia na Wschód i Południe i do tej pory jest to preferowany przeze mnie kierunek. Szczególnie lubię Serbię i Macedonię.
Przez te wszystkie lata wiele się zmieniło, pojawiła się automatyzacja jazdy, niwelująca błędy ludzkie. Ja do zmian zawsze podchodzę bardzo ciężko i z rezerwą. Jednakże przyznaję, że jak się już przyzwyczaję, to te udogodnienia poprawiają komfort pracy. Nowości i nowinki techniczne raczej mnie przerażają, chociaż później jestem zadowolony, że mogę z nich korzystać. 
W kwestii spędzania czasu wolnego w trasie, jestem przykładem człowieka starej daty. Nie wożę ze sobą w podróż ani laptopa ani telewizora. W wolnym czasie dużo spaceruję
.

Zacząć należy od właściwej edukacji!
PKS Gdańsk-Oliwa SA jako firma zaangażowana społecznie od wielu lat czynnie uczestniczy w projektach związanych z edukacją uczniów i studentów, szczególnie dotyczącą tematów transportu i logistyki. Współpraca ze szkołami i uczelniami wyższymi jest wpisana w strategię rozwoju firmy.
W związku z tym już w najbliższą sobotę 12 marca PKS Gdańsk-Oliwa SA weźmie udział w akcji Dni Otwartych Zespołu Szkół Samochodowych im. 1 Brygady Pancernej im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku organizowanej w ramach współpracy z Pomorskim Stowarzyszeniem Przewoźników Drogowych. Wskazana szkoła samochodowa od 1 września uruchomi nowy profil kształcenia: kierowca-mechanik.
źr. PKS Gdańsk-Oliwa

Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza


 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2018 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×