25 stycznia 2020

Wiadomości » Wywiady

Cyberkonferencja Warszawska nachodzi!

Cyberkonferencja Warszawska nachodzi!

Zagadnienie bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni obejmuje rosnącą liczbę podmiotów. Wspomniany problem w znaczącym stopniu dotyczy branży TSL. Świadczą o tym coraz częstsze ataki hakerów na systemy informatyczne przedsiębiorstw transportowych, logistycznych i spedycyjnych w różnych częściach świata. Z uwagi na ogromną liczbę firm uczestniczących w międzynarodowym logistycznym łańcuchu dostaw, trudno jest ocenić dokładną skalę problemu. Ponadto, nie wszystkie zaistniałe sytuacje są odnotowywane. Medialne - z uwagi na swój zasięg - są cyberataki na takie giganty, jak duński koncern Maersk. Jednak, nieoficjalnie wiadomo, że z problemem tym boryka się na co dzień również niezliczona liczba średnich i małych przedsiębiorstw.


W czasach, kiedy odchodzi się od realizacji dostaw towarów za pomocą dokumentów w formie papierowej, na rzecz form elektronicznych, problem cyberbezpieczeństwa w sektorze logistycznym staje się coraz bardziej realny. Oficjalnie, ocenia się, że w skali świata dotknął on już około 20% firm, z czego prawie połowa z nich związana jest z branżą TSL. Tymczasem, jak wiadomo, zakłócenia na którymkolwiek etapie łańcucha dostaw, skutkują opóźnieniami i kosztami dla wszystkich podmiotów w nim uczestniczących.


Z tego powodu, istnieje potrzeba publicznej debaty, mającej na celu wypracowanie wspólnych rozwiązań dla gospodarki oraz ukształtowanie najwyższych wzorców cyberbezpieczeństwa państwa. Ważnym miejscem dla takich rozmów może okazać się Cyberkonferencja Warszawska, której celem jest stała aktualizacja wiedzy z zakresu najnowszych zagrożeń w IT i cybertechnologiach. Najbliższa, jesienna edycja Cyberkonferencji, odbędzie się 13 października br. na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i w całości zostanie poświęcona zasadom cyberbezpieczeństwa w logistyce oraz transporcie.


Spotkanie będzie okazją do wymiany doświadczeń związanych z bieżącymi problemami oraz potencjalnymi zagrożeniami dla branży TSL. Ponieważ Cyberkonferencja jest instytucją pracującą okrągły rok, pragniemy również, aby stała się ona forum dla wypracowywania wspólnych rozwiązań dla tego sektora.


Z uwagi na wysoki poziom umiędzynarodowienia tego rodzaju usług, do naszej debaty pragniemy zaprosić wszystkie podmioty biorące udział w logistycznym łańcuchu dostaw. Chcemy, aby jej uczestnikami były zarówno firmy logistyczne, spedycyjne i transportowe, ale również agencje celne oraz przedstawiciele instytucji rządowych oraz organizacje branżowe, dla których problem bezpiecznego łańcucha dostaw towarów nie jest tylko terminem naukowy, ale realnym pojęciem.


Zachęcam Państwa do udziału w tym wydarzeniu. Szczegółowe informacje na temat Cyberkonferencji Warszawskiej znajdują się na stronie: www.cyberkonferencja.edu.pl


dr Agnieszka Milczarczyk-Woźniak

Członek Komitetu Organizacyjnego Cyberkonferencji Warszawskiej  Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2020 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×