5 grudnia 2019

Wiadomości » Wywiady

Pierwsze spotkanie Rusak Customs Brunch za nami!

Pierwsze spotkanie Rusak Customs Brunch za nami!

Praktyki celne jako polityka handlowa Polski i Unii Europejskiej oraz wdrażanie Global Trade Management - to tematy, które poruszane były podczas pierwszego  spotkania z cyklu Rusak Custom Brunch, czyli najnowszego biznesowego wydarzenia branży TSL.

Spotkanie odbyło się w Hotelu Polonia w ścisłym centrum Warszawy, a wzięło w nim udział blisko 30 specjalistów, menadżerów i dyrektorów agencji celnych i spedycyjnych, firm transportowych, producentów oraz ekspertów handlowych i finansowych. Wydarzenie rozpoczęło się od przemowy prezesa agencji Rusak Business Services, Tomasza Rusaka, który następnie zaprosił uczestników na wykład profesora Wiesława Czyżowicza ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, poświęcony problematyce polityki celnej i stosunków międzynarodowych:


  • Umowa o ułatwieniach w handlu (The Trade Facilitation Agreement), która została uchwalona przez Światową Organizację Handlu rok temu, znalazł się niekorzystny dla biznesu międzynarodowego obrotu towarów, w tym agencji celnych,  zakaz udzielania preferencji jakikolwiek podmiotom. Ale z drugiej strony w tymże akcie jest dopuszczenie określonej preferencji dla posiadaczy świadectwa upoważnionego przedsiębiorcy.
  • Nowe ustawodawstwo unijne jest pod pozorem swobodnego rynku i uczciwej konkurencji skierowane tak, aby doprowadzić do oligopolu usług celnych w Europie.
  • Prawo celne z 2004 roku powstawało w dramatycznych okolicznościach - niewiele zabrakło, abyśmy weszli do Unii Europejskiej bez polskiego prawa celnego. To było ostatnie posiedzenie Sejmu, 12 marca tuż przed wejściem do Unii.
  • Przedmiotem polityki celnej nie jest towar, ale rozstrzyganie konfliktu sprzeczności interesów grup społecznych, w tym przypadku między sprzedającym a kupującym. Kupiec chce sprzedać drożej, drugi chce sprzedać taniej.     


Następnie głos zabrała Marta Piech Ogurek z Rusak Business Services, która opowiedziała słuchaczom, jak skutecznie wdrażać Global Trade Management, a ponadto podzieliła się case studies wybranych przypadków klasyfikacji taryfowej towarów i poradami efektywnej współpracy z instytucjami państwowymi.

Spotkanie zakończyło się wspólnym obiadem uczestników i wykładowców. Organizatorzy postarali się też o losowanie nagród - Marcin Bargański z firmy KORNIX zdobył voucher na jednorazowy audyt celny.

O następnych spotkaniach i inicjatywach będziemy informować na bieżąco na portalu.Podaj adres email

Wprowadź treść komentarza

 
Arsped Sp. z o. o. 2009-2019 Wszelkie prawa zastrzeżone
Zapoznaj się z polityką prywatności oraz zasadami przetwarzania danych osobowych×